W niedzielę szef polskiego rządu bierze udział w obchodach 43. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 35. rocznicy górniczych strajków w 1988 r., które utorowały drogę do przemian ustrojowych w Polsce. Obchody odbywają się w Jastrzębiu-Zdroju. Premier donosząc się do tych wydarzeń podkreślił, że jastrzębscy górnicy byli twórcami historii współczesnej Polski i Europy.
"Solidarność, to słowo oznacza coś więcej, oznacza przebudzenie narodowe, oznacza bardzo głębokie przełamanie strachu i drogę w kierunku wolności, która wtedy się rozpoczęła i niespełna dekadę później zakończyła się dla Polski i tej części Europy odzyskaniem niepodległości i suwerenności" - powiedział Morawiecki.
Według premiera, "Solidarność" oznaczała też dążenie do wolności, pragnienie Polski sprawiedliwej, suwerennej, wolnej.
"Solidarność to wola narodu, który rozpoczął wtedy marsz ku wolności, wybicia się na niepodległość. Solidarność, to nasza wielka oryginalna odpowiedź na wyzwania obecnego świata. Solidarność wtedy, ale i dziś jest wielką odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata" - powiedział szef rządu.
Premier: jeżeli będziemy dalej pełnić misję, rozważymy powołanie specjalnego resortu
Premier poinformował, że "aby znaleźć najbardziej właściwą odpowiedź na wyzwania dnia jutrzejszego - kolejnych lat i dekad, rozważymy - jeśli wyborcy pozwolą i będziemy mogli dalej pełnić swoją misję - powołanie specjalnego resortu, który zajmie się transformacją energetyczną całego wielskiego przemysłu wydobywczego, ale także całej polskiej energetyki, która jest krwiobiegiem polskiej gospodarki".
Premier @MorawieckiM podczas uroczystości Porozumienia Jastrzębskiego w #JastrzębieZdrój: #Solidarność to wszystkie zakłady, na czele z Zofiówką, kopalnią, która stanęła jako pierwsza. Jej powstanie przełamało strach i rozpoczęło nową historię Polski, a także Europy. pic.twitter.com/xJquNttese
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 3, 2023
Wyjaśnił, że "te zmiany organizacyjne będą służyły temu, aby lepiej zarządzać dialogiem, który został zawarty w umowie społecznej". "Chcę podkreślić, że umowa społeczna z przedstawicielami przemysłu wydobywczego jest dla nas obowiązująca, ważna" – podkreślił.
Premier: prowadzone są rozmowy o przyspieszeniu budowy pawilonu Porozumienia Jastrzębskiego
"Za mało mówimy o Jastrzębiu, o Katowicach i o wszystkich innych kopalniach, które w ślad za dzisiejszą 'Zofiówką' stanęły i doprowadziły do wielkiego przełomu, powstania jednego z największych ruchów społecznych w historii świata, do powstania 'Solidarności'” – powiedział Morawiecki.
Dlatego, jak kontynuował, prowadzi rozmowy o przyspieszeniu budowy pawilonu Porozumienia Jastrzębskiego, "tak, aby było miejsce, świadczące o wielkości, odwadze górników”.
"To słuszne, aby współtwórcą tego pawilonu była także Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest depozytariuszem tamtego kamienia, który zmienił bieg lawiny” – powiedział szef rządu.
"Państwo polskie, rząd polski, jeśli tylko będzie mógł kontynuować po 15 października dzieło naprawy Rzeczypospolitej, również przyczyni się wydatnie do powstania tego wielkiego centrum pamięci” – dodał premier.
Porozumienie Jastrzębskie
Porozumienie Jastrzębskie 3 września 1980 roku było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym latem 1980 roku między władzą a robotnikami. Zdaniem wielu historyków masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy. Potwierdzono w nim ustalenia gdańskie oraz m.in. zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, oznaczający konieczność pracy siedem dni w tygodniu. Kluczowym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia wszystkich sobót wolnych i niedziel.(PAP)
Autorzy: Mateusz Mikowski, Anna Kruszyńska, Mateusz Babak, Katarzyna Lechowicz-Dyl
mmi/