Tusk poinformował, że rząd od wielu dni pracował nad stanowiskiem, które zagwarantuje wszystkim gościom uroczystości rocznicowych w Oświęcimiu bezpieczny pobyt, w szczególności - jak dodał - dotyczyło to przedstawicieli Izraela.
"Mamy z jednej strony werdykt Międzynarodowego Trybunału, a z drugiej strony jest dla mnie oczywiste od samego początku, że premier Izraela, czy prezydent Izraela, czy inny przedstawiciel państwa Izrael powinien mieć pełne prawo i poczucie bezpieczeństwa, jeśli wizytuje obóz koncentracyjny Auschwitz, szczególnie w rocznicę. Dlatego prosiłem zarówno ministra sprawiedliwości, jak i ministra spraw zagranicznych, aby przygotowali uchwałę i kilka dni nad nią pracowali" - powiedział szef rządu.
Premier @donaldtusk w #Sejm:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 9, 2025
Oczywistym dla mnie jest, że każdy przedstawiciel Państwa Izrael powinien mieć prawo do wizyty, szczególnie w dniu rocznicy. Dlatego polski rząd zapewni w tym dniu wolny i bezpieczny dostęp najwyższym przedstawicielom Państwa Izrael do obchodów.
Premier przekazał też, że dysponuje informacją z ambasady, że na uroczystościach Izrael ma reprezentować minister edukacji.
"Czy to będzie premier, czy prezydent, czy minister edukacji - tak jak jest to w tej chwili deklarowane - państwa Izrael, ktokolwiek z nich przybędzie do Oświęcimia, na uroczystości w Auschwitz, będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i nie zostanie zatrzymany" - zapowiedział Tusk.
"Nie wyobrażam sobie, żeby liderzy polityczni państwa Izrael nie mogli bezpiecznie uczestniczyć w obchodach rocznicy wyzwolenie Auschwitz, to w ogóle jest nieakceptowalne" - podkreślił premier.
Zarzucił też prezydentowi, że przez niego ta sprawa nabiera charakteru demonstracji politycznej. "Zupełnie niepotrzebnie" - ocenił.
"Czasami mam wrażenie 10 lat prezydentury i wszystko jak krew w piach. Są sprawy, które powinno się załatwiać w dyskrecji, szczególnie wtedy, kiedy mają i taką wagę, i kiedy są rzeczywiście dość skomplikowane" - podkreślił szef rządu.
"Będę prosił pana prezydenta, aby też w przyszłości - jeszcze kilka miesięcy będziemy współpracować, a świat wokół nas staje się coraz bardziej skomplikowany i trudny - żeby znalazł też inne metody, niż poprzez medialne demonstracje, komunikowania się z rządem w tak ważnych i czasami tak delikatnych kwestiach" - dodał Tusk.
Jest uchwała rządu
Rząd przyjął uchwałę, w której zadeklarował, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Treść uchwały Rady Ministrów w sprawie planowanych uroczystości 80-tej rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ⤵️ pic.twitter.com/isz9qunsiY
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 9, 2025
"Zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Izraela w uroczystościach 27 stycznia 2025 roku, polski rząd traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stało się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę" – głosi uchwała, zacytowana w komunikacie Kancelarii Premiera.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła w Studiu PAP, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.
Premier: uchwała rządu jest precyzyjna, dotyczy obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Szef rządu podkreślił, że uchwała, w której rząd zadeklarował o zapewnieniu wolnego i bezpiecznego udział u najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, "jest precyzyjna".
"Ta decyzja dotyczy obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dla nas jest też bardzo ważne, żeby Polska nie była wśród tych państw, które w sposób jawny i demonstracyjny chcą lekceważyć decyzję międzynarodowych trybunałów" - podkreślił Tusk.
"Dla nas porządek międzynarodowych porządek prawny, w tym także respekt wobec decyzji międzynarodowych trybunałów jest rzeczą pierwszorzędnej wagi" - oświadczył premier.
Nakaz aresztowania premiera Izraela
Izraelski premier podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Trybunał w listopadzie wydał nakaz aresztowania na wniosek głównego prokuratora MTK w kontekście kampanii wojskowej Izraela przeciw terrorystycznej organizacji Hamas.
reb/ kos/ kmz/ par/ grg/ mar