Prezes PiS o reformie TK: wierzę, że prezydent zawetuje obydwie ustawy

2024-07-24 20:13 aktualizacja: 2024-07-25, 06:29
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w środę, że wierzy, iż prezydent Andrzej Duda zawetuje obydwie ustawy reformujące TK. Jego zdaniem rządząca większość podjęła reformy, aby nie mieć żadnych ograniczeń.

Sejm przyjął w środę po południu dwie ustawy reformujące Trybunał Konstytucyjny - nową ustawę o TK i ustawę z przepisami wprowadzającymi zmiany. Obie ustawy trafią teraz do Senatu.

"To jest próba po prostu zniesienia Trybunału Konstytucyjnego. Bo po co jest TK? Po to, aby kontrolować większość sejmową. Ale oni wprowadzili zasadę, że ta większość może zmieniać każdą decyzję Trybunału, co jest w praktyce zniesieniem TK" - powiedział prezes PiS, pytany przez Telewizję wPolsce o przyjęty przez Sejm pakiet ustaw dot. TK.

Jego zdaniem koalicja podjęła reformę Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ "nie chce mieć żadnych ograniczeń". Jako przykład podał "całkowicie bezprawny atak na prokuraturę". "Ta prokuratura, która w tej chwili funkcjonuje, jest po prostu nielegalna, wszystkie jej akty" - mówił Kaczyński.

Obie ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego razem z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet kompleksowej reformy TK, prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji.

Po wprowadzeniu nowych przepisów mają stracić moc ustawy obecnie odnoszące się do działania Trybunału - o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK. Jednocześnie - jak przewidziano - wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" mają być "nieważne i niewywierające skutków".

Projekty reformujące TK wpłynęły do Sejmu na początku marca br.; podpisali się pod nimi posłowie koalicji rządowej. Pierwsze czytanie odbyło się pod koniec kwietnia. Przed tygodniem prace nad obydwoma projektami zakończyła sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która wcześniej przeprowadziła też wysłuchanie publiczne w tej sprawie. Komisja nie zmieniła zasadniczych zapisów reformy. Drugie czytanie obu projektów Sejm przeprowadził we wtorek.

Równolegle w Senacie toczą się prace nad projektem zmiany konstytucji dotyczącym TK. Tam również, w komisji ustawodawczej, zostało w początkach lipca przeprowadzone wysłuchanie publiczne dotyczące planowanych zmian. We wtorek senacka komisja rozpatrzyła postulaty, zgłoszone podczas tego wysłuchania. Komisja ustawodawcza w Senacie ma kontynuować prace jesienią. (PAP)
gn/