Prezes PSL: zmiany w Zielonym Ładzie to wycofywanie się z programu rolnego PiS

2024-03-15 15:27 aktualizacja: 2024-03-15, 17:19
Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Art Service
Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Art Service
Prezes PSL, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że zapowiedziane zmiany w europejskim Zielonym Ładzie dotyczące rolnictwa "to jest wycofanie się z programu rolnego PiS, który komisarz Janusz Wojciechowski wprowadzał w Europie".

"To jest wycofanie się z programu rolnego PiS, przynajmniej w części, chcielibyśmy jeszcze bardziej (tego wycofania), który komisarz Wojciechowski wprowadzał w Europie. Jego działania to jest raczej szkodzenie - jeżeli jest w stanie choć trochę naprawić swoje błędy, to przynajmniej tyle na koniec" - powiedział Kosiniak-Kamysz dziennikarzom w Krakowie.

Według niego, z Brukseli "płyną dobre sygnały". "Jeżeli wszystko pójdzie w tym kierunku, to Komisja Europejska odstępuje od większości przepisów Zielonego Ładu, dotyczących rolnictwa, odstępuje - jeśli chodzi o odłogowanie, o ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i nawozów, okrywy zimowej" - mówił szef ludowców.

"To bardzo ważne, bo wobec tych przepisów rolnicy w Polsce i Europie protestowali" - podkreślił.

Według wicepremiera, wycofywanie się KE z założeń Zielonego Ładu "jest też wielkim sukcesem negocjacyjnym naszego rządu: premiera, ministra rolnictwa, którzy od momentu przejęcie władzy jasno i wyraźnie stawialiśmy tę sprawę". "Nasi poprzednicy przyjmowali Zielony Ład, komisarz Wojciechowski był jego twórcą w obszarze rolnictwa. My robimy wszystko, żeby zahamować te złe elementy Zielonego Ładu, oddziałujące na rolnictwo i Komisja Europejska słyszy te argumenty" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Wskazał, że "komisarz Wojciechowski to wprowadzał i dzisiaj, dobrze, że pod naszą presją i naszych rolników, wycofuje się". "Rolnicy w tej sprawie mieli pełne zrozumienie ich postulatów i dali gigantyczny impuls i wsparcie" - ocenił wicepremier.

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział w piątek w Warszawie, że pakiet zmian przygotowanych przez Komisję Europejską wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Ugorowanie i ograniczanie pestycydów nie będzie przymusowe. Zamiast kar będą zachęty - zaznaczył. Spod kontroli ekologicznej mają być też wyłączone najmniejsze gospodarstwa o pow. do 10 ha.

Jak wskazał Wojciechowski, obowiązki mają być zmienione na dobrowolny ekoschemat. Rolnicy, którzy wprowadzą w swoich gospodarstwach zmiany korzystne dla środowiska, mają być nagradzani dodatkowymi dopłatami. W opinii komisarza mniej restrykcyjna polityka oparta na zachętach odniesie lepszy skutek.

Protesty rolników

Od kilku tygodni w Polsce i innych krajach UE trwają protesty rolników. W Polsce ich postulaty to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa, które mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcję użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 proc. areału ziemi pod uprawy ekologiczne. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

kno/