Prezydent: Air Show Radom 2023 to okazja do prezentacji sprzętu bojowego Sił Zbrojnych RP [NASZE WIDEO]

2023-08-26 12:07 aktualizacja: 2023-08-28, 06:49
Międzynarodowy Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023 na terenie lotniska w Radomiu Fot. PAP/Radek Pietruszka
Międzynarodowy Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023 na terenie lotniska w Radomiu Fot. PAP/Radek Pietruszka
Air Show Radom 2023 stanowi okazję do prezentacji sprzętu bojowego wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, w tym czołgów K2 i M1 Abrams. Spoglądamy na to uzbrojenie z dumą, ale też powagą - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas międzynarodowych pokazów lotniczych. - Żeby zatrzymać pochód rosyjskiej agresji, należy odstraszyć agresora tworząc silne Wojsko Polskie, w tym polskie Siły Powietrzne - mówił z kolei szef MON Mariusz Błaszczak podczas otwarcia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych.

Podczas sobotniego otwarcia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom 2023 odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. "Ogromnie cieszę się, że po pięcioletniej przerwie międzynarodowe pokazy lotnicze znów zgromadziły tysiące widzów. Oddany niedawno do użytku, rozbudowany i zmodernizowany port lotniczy Warszawa-Radom będzie areną wielu wspaniałych widowisk" - napisał.

"Air Show Radom 2023 stanowi okazję do prezentacji sprzętu bojowego wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, w tym nowoczesnych czołgów K2 i M1 Abrams" - zwrócił uwagę prezydent. "Spoglądamy na to uzbrojenie z dumą i podziwem, ale też powagą. Trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę przypomina, jak głęboka, choć gorzka mądrość kryje się w starożytnym przysłowiu +jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny+" - stwierdził Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że "pokojowa demonstracja możliwości samolotów, śmigłowców, a nade wszystko goszczących tu wojskowych pilotów, techników i personelu naziemnego krajów NATO będzie powszechnie odczytana właśnie w tym duchu - jako pokaz jedności i siły krajów członkowskich Sojuszu oraz determinacji, z jaką będziemy bronić naszej wolności". "Niech obecne tu dzisiaj sztandary i emblematy ze wzbijającym się do lotu Orłem Białym oraz hasło +niezwyciężeni w przestworzach+ będą nieustanną inspiracją dla wszystkich, którzy swoją służbą i pracą strzegą polskiego nieba oraz bezpiecznego, wszechstronnego rozwoju naszej ojczyzny" - podsumował.

Błaszczak: by zatrzymać pochód rosyjskiej agresji, należy odstraszyć agresora tworząc silne wojsko

"Bardzo wiele zmieniło się w ciągu tych pięciu lat. Przede wszystkim rozwinęły się polskie Siły Powietrzne. Dziś po raz drugi będziemy mogli podziwiać FA-50, czyli samoloty wyprodukowane w Korei Południowej, już z biało-czerwoną szachownicą, pilotowane przez polskich pilotów" - mówił minister obrony narodowej. Dodał, że w tym roku na wyposażeniu polskich Sił Powietrznych znajdzie się 12 takich samolotów.

"Dziś obchodzimy 90. rocznicę wielkiego sukcesu kpt. Stanisława Skarżyńskiego, który przeleciał z Afryki do Ameryki Południowej ustanawiając rekord. Wspaniały pilot poległ w 1942 roku, ale dzisiejsi piloci nawiązują do tych tradycji, są też świetnie wyszkoleni" - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Zaznaczył, że obecnie zagrożenia są realne. "Żeby zatrzymać ten pochód rosyjskiej agresji, należy odstraszyć agresora tworząc silne Wojsko Polskie, w tym jeden z podstawowych rodzajów polskich Sił Zbrojnych, a więc polskie Siły Powietrzne" - podkreślił.

W ocenie ministra Wojsko Polskie jest silniejsze z roku na rok, poprzez m.in. zwiększenie liczebne i wyposażenie. "Obok FA-50 będziemy mogli podziwiać z biało-czerwoną szachownicą (...) śmigłowce AW 101 zamówione w PZL Świdnik. Śmigłowce Black Hawk, zamówione w PZL Mielec, będą także - z rodziny AW - śmigłowce AW 149, które jeszcze w tym roku trafią na wyposażenie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej" - mówił szef MON.

Wskazał, że polskie Siły Powietrzne się rozwijają. "W przyszłym roku trafią do nich samoloty F-35, zamówione w 2020 r.". Zwrócił uwagę, że np. rodzina śmigłowców AW to śmigłowce zamówione w PZL Świdnik, "ale wyprodukowane w kooperacji z naszym partnerem włoskim i brytyjskim".

"Będziemy mogli podziwiać także śmigłowce Apache - właśnie negocjujemy warunki kontraktu na pozyskanie 96 śmigłowców uderzeniowych" - wyliczył. Mariusz Błaszczak przypomniał, że w przyszłym roku "już pierwsze egzemplarze będą dostępne dla polskich powietrznych".

Jak mówił szef MON, w defiladzie powietrznej weźmie udział 68 statków powietrznych, 18 formacji. "To będzie wielkie show" - zapewnił. "Życzę państwu miłych wrażeń, dobrych wrażeń. Uważam Air Show 2023 za otwarty" - zakończył minister.

Powrót Air Show w Radomiu

Międzynarodowe pokazy Air Show Radom to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie. Impreza organizowana jest zwykle co dwa lata i wówczas wzięło w niej udział ponad 160 tys. widzów. Ostatni raz odbyła się w 2018 r. Pięcioletnia przerwa związana była z pandemią i rozbudową lotniska Warszawa-Radom.

Tegoroczna edycja poświęcona jest obchodom Święta Lotnictwa oraz 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. To XVII edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych.

Organizatorem pokazów jest Agencja Mienia Wojskowego oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.(PAP)

autorzy: Daria Porycka, Ilona Pecka, Marcin Chomiuk

kno/