O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Brazylii: BRICS nie zamierza rywalizować z innymi międzynarodowymi koalicjami, takim jak G7 czy G20

BRICS nie zamierza rywalizować z innymi międzynarodowymi koalicjami, takimi jak G7 czy G20, ale dokonać nowej organizacji Globalnego Południa - oświadczył na nagraniu zamieszczonym we wtorek w mediach społecznościowych prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, który przybył do RPA na szczyt grupy BRICS.

Przyjazd prezydenta Brazylii na szczyt państw BRICS w RPA. fot. PAP/EPA/Yandisa Monakali / GCIS / HANDOUT
Przyjazd prezydenta Brazylii na szczyt państw BRICS w RPA. fot. PAP/EPA/Yandisa Monakali / GCIS / HANDOUT

"Nie chcemy być przeciwnikiem G7, G20 czy Stanów Zjednoczonych" - powiedział Lula, cytowany przez agencję Reutera. "Chcemy tylko się zorganizować" - zapewnił.

Dodał, że wspiera przystąpienie nowych krajów do BRICS, w którego skład wchodzą obecnie Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA, jednak pod pewnymi warunkami, "aby nie stała się Wieżą Babel".

"Chcemy, aby BRICS była wielostronną instytucją, a nie ekskluzywnym klubem" - stwierdził prezydent Brazylii, dodając, że szczególnie zależy mu na tym, aby do grupy dołączyła w przyszłości Argentyna.

Kraje BRICS są podzielone co do zasadności przekształcania tej struktury w rozbudowaną organizację międzynarodową. Idea "globalnego" BRICS jest od dawna forsowana przez Chiny, które pragną dodatkowo zwiększyć w ten sposób swoją siłę oddziaływania w świecie. Pekin może liczyć w tej kwestii na poparcie Moskwy. Odmienne stanowisko zajmują jednak Indie, a do tej pory zgadzała się z nimi Brazylia, obawiające się chińskiej dominacji i osłabienia własnej pozycji w ramach BRICS.

Rząd RPA utrzymuje, że zainteresowanie przystąpieniem do grupy wyraziło ponad 40 państw świata, a ponad 20 złożyło już formalny wniosek o akcesję.

W trwającym trzy dni i rozpoczynającym się we wtorek spotkaniu w Johannesburgu wezmą udział przywódcy Chin, Indii, Brazylii i RPA: Xi Jinping, Narendra Modi, Luiz Inacio Lula da Silva i Cyril Ramaphosa. Władimir Putin, wobec którego Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie, będzie uczestniczyć w rozmowach za pośrednictwem łącza wideo. Miejsce Rosji przy stole obrad zajmie minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

 

sma/

Zobacz także

  • Prezydent elekt USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    Donald Trump zagroził krajom BRICS nałożeniem wysokich ceł, jeśli zagrożą pozycji dolara

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Zełenski odmówił przyjęcia szefa ONZ po jego spotkaniu z Putinem

  • Na pierwszym planie Xi Jinping i Władimir Putin Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

    Liderzy BRICS: państwa globalnego Południa powinny odgrywać większą rolę

  • Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Fot. PAP/EPA/KRISTINA KORMILITSYNA

    Putin: sposób wdrażania partnerstwa z Koreą Płn. zależy od nas [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP