Rada Dialogu Społecznego (RDS) to najważniejsze krajowe forum współpracy rządu, związków zawodowych oraz organizacji pracodawców.
W środę w Pałacu Prezydenckim postanowieniem z dnia 6 czerwca 2024 roku Prezydent RP w skład RDS powołał ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka. Ministrowie zastąpili w radzie - Borysa Budkę, Krzysztofa Hermana i Marcina Kierwińskiego.
Także w środę akt powołania na członka RDS odebrała z rąk prezydenta minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, którą Prezydent powołał w skład RDS postanowieniem z dnia 12 stycznia 2024 roku.
Jak zaznaczył prezydent Rada pełni "istotną rolę jako miejsce, w którym toczy się debata pomiędzy rządem a przedstawicielami partnerów społecznych".
"Wiele rozwiązań, które służą dzisiaj bardzo dobrze sprawom społecznym, które służą polskiemu społeczeństwu, było wypracowanych między innymi na drodze negocjacji, które były w radzie prowadzone" - podkreślił.
Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie rządu, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego Rady pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.(PAP)
Autorki: Iwona Żurek, Mira Suchodolska
gn/