Duda podkreślał podczas wspólnej konferencji z kenijskim przywódcą, że jego wizyta jest pierwszą podróżą prezydenta RP do Kenii w ciągu 61 lat istnienia relacji dyplomatycznych obu państw. Zaznaczył, że "niesie ona ze sobą bardzo duży ładunek ekonomiczny na przyszłość dla obu krajów".
Polski prezydent przebywa w stolicy Kenii od niedzieli. Jest to początek jego podróży po wschodniej Afryce, gdzie ma promować polski biznes, a także rozmawiać o sytuacji politycznej związanej z rosyjską agresją na Ukrainę.
Duda podkreślił, że głównym tematem rozmów z prezydentem Ruto były kwestie gospodarcze, kierunki rozwoju i perspektywy na przyszłość. Mówił o zorganizowanym niedawno przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) polsko-kenijskim forum gospodarczym, które zgromadziło wielu przedsiębiorców zainteresowanych współpracą.
Prezydent przekazał, że w poniedziałek razem z przywódcą Kenii wezmą udział w drugiej odsłonie tego forum biznesowego. Zaznaczył, że obszarów do rozwoju współpracy przedsiębiorców z obu krajów jest co najmniej kilka: rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, mleczarstwo, nowoczesne technologie w ochronie środowiska, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, nowoczesna polityka podatkowa, sektory bankowy i usług medycznych.
Dodał, że wśród poruszonych tematów znalazły się także "niepokoje, które są w Afryce, także w tej jej części (wschodniej - PAP); sytuacje wojenne, z którymi Kenia ma czynienia w swoim sąsiedztwie". Prezydent przekazał, że on z kolei w rozmowie z prezydentem Ruto "relacjonował sytuację za wschodnią granicą Polski, wynikającą z rosyjskiej agresji na Ukrainę". Wyjaśniał też, jak dramatyczne są skutki tej wojny oraz wskazywał na jej wpływ na światowy rynek żywnościowy i energetyczny.
Duda przekazał, że zaprosił prezydenta Kenii do Polski. "I mam nadzieję, że ta wizyta, która jest spektakularna ze względu na to, że jest pierwszą wizytą polskiego prezydenta w Kenii, będzie miała także wymiar przełomowy jeśli chodzi o naszą dalszą współpracę. Będzie to pierwszy bardzo silny impuls do współpracy gospodarczej, także do rozwoju współpracy w dziedzinie nauki, badań. Ale mam też nadzieję, że drugim takim impulsem będzie wizyta pana prezydenta u nas, w Polsce, w Warszawie, na którą już w tej chwili czekamy" - zaznaczył.
Polska jest cenionym partnerem w Kenii
"Polska jest cenionym partnerem w Kenii. Mamy wspólne wartości, ambicje oraz aspiracje, które kształtują nasze obecne i przyszłe stosunki. Razem staramy się wzmocnić współpracę handlową i gospodarczą. (Podejmujemy też działania dotyczące) rolnictwa, bezpieczeństwa żywności, zmierzające do ochrony klimatu, a także inicjatywy, które wnoszą wkład na rzecz (rozwoju) multilateralizmu" - mówił prezydent Kenii.
Nawiązał jednocześnie do podpisanych w obecności prezydentów memorandów. Jak oznajmił, są one świadectwem kenijskiego i polskiego "zaangażowania na rzecz współpracy".
Prezydent Kenii relacjonował, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą poruszono kwestię konieczności zwiększenia współpracy handlowej i inwestycyjnej między Nairobi i Warszawą. Zapraszał też polski biznes do inwestowania w Kenii.
"Uważam, że należy wykorzystać strategiczne położenie Kenii. Nairobi może być bramą i hubem dla inwestycji regionalnych, a także kontynentalnych. Jako siła technologiczna Kenia daje niezrównane możliwości" - podkreślił Ruto.
Kenijski przywódca dodał, że poruszono tematy dotyczące rolnictwa, zielonej energii. Poinformował również, że Kenii potrzebne są technologie magazynowania wody i zarządzania wodą.
Przekazał, że rozmawiano także na temat rynku pracy. "Mamy wysoce wykształconych profesjonalistów, Polska jest natomiast krajem, w którym brakuje pracowników. Moglibyśmy ustanowić odpowiednie ramy, na których skorzystałyby oba nasze państwa. Oczekujemy dalszych dyskusji na ten temat" - powiadomił.
Prezydent Duda: polski biznes postrzega Afrykę jako istotne miejsce dla inwestycji i rozwoju
Polski biznes postrzega Afrykę jako istotne miejsce dla inwestycji i rozwoju, a Kenia jest kluczowym partnerem dla Polski we wschodniej Afryce - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia polsko-kenijskiego forum gospodarczego w Nairobi.
Duda podkreślił, że stałym priorytetem jego prezydentury jest wspieranie obecności polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych. Prezydent zwracał uwagę na dynamicznie wzrastającą współpracę gospodarek Polski i Kenii, jednak - jak zaznaczył - należy dołożyć jeszcze większych starań, aby efektywniej wykorzystać ten potencjał.
Jak mówił prezydent, polski biznes postrzega Afrykę jako istotne miejsce dla inwestycji i rozwoju innowacji technologicznych. Podkreślał, że Kenia, jest dla polskich firm sektora ICT niezwykle atrakcyjnym partnerem, między innymi ze względu na jedną z najstabilniejszych w Afryce ścieżek rozwoju gospodarczego. Obszarami współpracy między Polską a Kenią - oprócz technologii - mogą być też zielone technologie oraz sektor rolno–spożywczy.
"Relacje Polski z krajami afrykańskimi od zawsze opierały się na szacunku i zrozumieniu wzajemnych interesów. Nie obciąża nas kolonialna przeszłości ani historia opresyjnych relacji. Mieliśmy zawsze dobre relacje z narodami i krajami Afryki. To dobry fundament do budowy silnych więzi w duchu obopólnych korzyści" - mówił prezydent. Oświadczył, że Polska jest zainteresowana rozwojem jak najmocniejszych, partnerskich relacji z krajami Afryki.
Podkreślał też potrzebę budowania dialogu w kwestiach globalnych, w szczególności w temacie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. "Agresja Rosji przeciwko Ukrainie narusza istniejący porządek międzynarodowy, prowadząc do kryzysu energetycznego, gospodarczego i humanitarnego, odczuwalnego również tu, na kontynencie afrykańskim" – zaznaczył Andrzej Duda.
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna mówił, że Kenia jest kluczowym partnerem dla Polski we wschodniej Afryce i perspektywicznym rynkiem dla polskich firm. "Polacy postrzegają podmioty kenijskie jako równych partnerów. Jesteśmy szczególnie zainteresowani nawiązaniem współpracy opartej na budowaniu przedsięwzięć przynoszących obopólne korzyści, a nasza wizja współpracy nie ogranicza się jedynie do sprzedaży polskich produktów, ale dzielenia się know-how i doświadczeniami z polskiej transformacji systemowej" - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.
Zachęcał stronę kenijską do ponownego otwarcia swojego przedstawicielstwa w Polsce. Wskazywał przy tym, że obecność w kraju przyjmującym istotnie zwiększa dynamikę relacji bilateralnych, nie tylko w wymiarze politycznym, ale również w zakresie współpracy przedsiębiorców. W tym kontekście Szejna przypomniał, że w 2023 r. przy wsparciu ambasady RP w Nairobi, do Kenii przybyło osiem misji gospodarczych polskich przedsiębiorców praz doszło do utworzenia polsko-kenijskiej izby gospodarczej.
Prezydent Kenii William Samoei Ruto wyraził nadzieję, że spotkanie społeczności biznesowej da impuls do zwiększenia współpracy między Nairobi a Warszawą. Zachęcał do przenoszenia do Kenii niektórych gałęzi ciężkiego przemysłu. "Dzisiaj zaczyna się historyczna podróż naszych dwóch krajów i społeczności inwestorów. Mam nadzieję, że uwolnimy bezprecedensowe możliwości, które pozwolą osiągnąć transformację gospodarczą w Kenii i w Polsce" - powiedział Ruto. (PAP)
Autorzy: Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska, Wiktoria Nicałek
gn/kgr/