Główny prokurator biura śledczego ds. korupcji wśród wysokich rangą urzędników Oh Dong Wun poinformował komisję parlamentarną ds. legislacyjnych i sądownictwa, że poinstruował śledczych, aby ubiegali się o zakaz opuszczania kraju dla Juna w ramach prowadzonego przez nich śledztwa.
Krótko potem urzędnik ministerstwa sprawiedliwości, Be Sang Up, potwierdził komisji, że środek ten został wdrożony wobec głowy państwa i obowiązuje od godz. 15 (godz. 7 w Polsce). Trwa rozpatrywanie wniosku o objęcie takim zakazem pierwszej damy.
Wśród osób z zakazem opuszczania kraju jest były minister obrony Kim Jong Hjun (aresztowany w niedzielę pod zarzutem zdrady stanu), były dowódca kontrwywiadu obronnego Jeo In Hjung oraz szef sztabu generalnego sił zbrojnych gen. Park An Su, który był dowódcą stanu wojennego.
Jun uniknął w sobotę impeachmentu, gdy deputowani rządzącej Partii Ludowo-Demokratycznej, z której się wywodzi, zbojkotowali głosowanie nad wnioskiem opozycji w tej sprawie.
W niedzielę prokuratura poinformowała o wszczęciu postępowania karnego wobec prezydenta, podejrzewanego o nadużycie władzy i zamach stanu w związku z ogłoszeniem przez niego stanu wojennego. Swoje dochodzenie prowadzi także policja.
Artykuł 84 konstytucji Republiki Korei stanowi, że "prezydent nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej w czasie trwania kadencji, chyba że dopuścił się zamachu stanu lub zdrady stanu".
Opozycja dąży do impeachmentu głowy państwa, podczas gdy Partia Władzy Ludowej chce uporządkowanej rezygnacji Juna, aby uniknąć dalszego chaosu.
Krzysztof Pawliszak (PAP)
krp/ akl/ sma/