Prezydent: mam nadzieję, że projekt ws. CPK nie zostanie odrzucony w Sejmie

2024-11-27 12:44 aktualizacja: 2024-11-27, 17:17
Andrzej Duda. Fot. PAP/Marcin Obara
Andrzej Duda. Fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że obywatelski projekt ustawy ws. CPK nie zostanie w środę odrzucony w Sejmie. Ocenił, że od roku w tej sprawie realizowane są "działania hamujące".

W środę wieczorem w Sejmie będzie głosowany wniosek KO o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, który zobowiązuje rząd, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, organy administracji rządowej oraz spółkę celową CPK do realizacji programu CPK w kształcie i w harmonogramie zawartych w uchwale ówczesnego rządu z 24 października 2023 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego - "Program Inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024-2030".

"Mam nadzieję, że ten projekt ustawy nie zostanie odrzucony, bo dyskutujemy o tym od dłuższego czasu, właściwie od momentu w 2023 r., kiedy sformował się rząd Donalda Tuska" - mówił prezydent w środę na konferencji prasowej w Armenii. Podkreślił, że od samego początku apeluje o kontynuację "najważniejszych, dziejowych dla Polski projektów".

"To nie jest tylko kwestia aspiracji, jakie mamy my Polacy, co do naszego państwa i co do jego możliwości, ale to jest także kwestia miejsc pracy na przyszłość, możliwości rozwojowych Polski, rozwoju sieci komunikacyjnej i transportowej infrastruktury" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że jest to inwestycja, na którą Polskę stać, i z którego powinna czerpać zyski. Ważna - zdaniem Dudy - jest tutaj kwestia strategiczna, istotne jest, aby w Polsce mogły lądować największe samoloty, "chociażby po to, żeby do Polski przyszły posiłki wojskowe jak najszybciej, w jak największej ilości". Wskazywał też na potrzebę posiadania dużych przeładunkowych centrów logistycznych.

Zdaniem prezydenta, w Polsce od roku realizowane są "działania hamujące" postęp projektu. "Pytanie, kto i dlaczego to blokuje, albo kto i dlaczego działa tak, aby w jak największy sposób to opóźnić" - mówił. "Mam nadzieję, że choćby pokazanie dobrej woli realizacji tej inwestycji, poprzez nieodrzucanie tego projektu, nastąpi dzisiaj w Sejmie" - powiedział.

Projekt ustawy zobowiązuje też inne niż rząd podmioty, zaangażowane w projekt, do powstrzymania się "od jakichkolwiek działań prawnych lub faktycznych, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio wpływać negatywnie na realizację Programu (CPK - PAP) w terminach i na zasadach w nim określonych". Projekt zawiera też zobowiązanie do przeniesienia całego cywilnego ruchu lotniczego z Lotniska Chopina na lotnisko CPK do 30 czerwca 2031 r. Na Lotnisku Chopina dozwolone byłyby tylko takie inwestycje, które się zwrócą przed końcem 2030 r.

Po serii audytów, rząd do końca roku planuje przyjąć nowelizację uchwały ws. programu inwestycyjnego związanego z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Zmianie mają ulec ramy finansowe oraz czasowe projektu. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że podjął decyzję o przekazaniu 3,5 mld zł na projekt CPK w formie papierów skarbowych. (PAP)

from/ wni/ mrr/kgr/