"'Warto być Polakiem, warto by naród polski i jego państwo - Rzeczypospolita trwały w Europie'" - rozpoczął swoje wystąpienie prezydent Duda, przypominając wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Prezydent @AndrzejDuda: Słowa o trwaniu narodu polskiego i Rzeczypospolitej, które są wyrażone w ślubowaniu, powinny być dla nas najważniejszą dewizą. pic.twitter.com/EDxtrbDAy6
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 13, 2023
"Znacie państwo znakomicie i pamiętacie te słowa z całą pewnością. Przypominam je i przytaczam każdemu kolejnemu rządowi: premierom, wicepremierom, wszystkim państwu ministrom" - oświadczył prezydent, zwracając się do uczestników środowej uroczystości.
Zwrócił przy tym uwagę, że słowa o trwaniu narodu polskiego i Rzeczypospolitej są też wyrażone w ślubowaniu złożonym przez członków rządu.
"Aby dobro Rzeczypospolitej, dobro ojczyzny i pomyślność obywateli były zawsze najwyższym nakazem. To jest w istocie przede wszystkim trwanie Rzeczypospolitej w Europie, tutaj gdzie ona jest, w jej granicach, w jej całości, jej miejscu i pomyślność obywateli, którzy mają swoją ojczyznę. Którzy są w tej ojczyźnie bezpieczni, którzy mają to poczucie, że jest to ich ojczyzna, która o nich dba, która zabiega o ich sprawy" - mówił Duda.
"To jest najważniejsza dewiza, jaka - wierzę w to głęboko - przyświeca nam" - dodał.
Prezydent: od dziś dzierżymy wspólnie odpowiedzialność za polskie sprawy
Podczas uroczystości prezydent wskazał, że to bardzo ważny moment dla Polski ze względu na to, że rząd został wyłoniony przez Sejm. "Chcę państwu pogratulować przede wszystkim tego, że zwyciężyliście państwo w procesie politycznym. Nie mieliśmy takiej sytuacji od 1989 roku" - podkreślił prezydent.
Prezydent @AndrzejDuda: Gratuluję, przede wszystkim tego, że zwyciężyliście Państwo w procesie politycznym; gratuluję determinacji i zdecydowania, by wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy. Od dziś dzierżymy ją wspólnie. Pomyślność obywateli musi być zawsze… pic.twitter.com/Th2KeJilwJ
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 13, 2023
"Przy wspaniałej, wielkiej frekwencji (...) padło rozstrzygnięcie wyborcze, które dało zwycięstwo jednemu ugrupowaniu, ale proces polityczny wynikający z wyborów w istocie dziś zakończył się zwycięstwem innej części sceny politycznej" - wskazał Andrzej Duda.
Jak podkreślił, jest to duże osiągnięcie koalicyjnych ugrupowań. "Gratuluję determinacji i zdecydowania, by walczyć w wyborach, osiągnąć jak najlepszy wynik i przede wszystkim wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy" - powiedział prezydent.
"Od dzisiaj tę odpowiedzialność za polskie sprawy dzierżymy wspólnie" - zaakcentował prezydent.
Duda: chcę porozmawiać z każdym nowym ministrem o tym, jak to poukładać, żeby sprawy RP były realizowane jak najlepiej
"Będę chciał oczywiście z każdym z państwa ministrów - zwłaszcza tych, z którymi zakładam, że współpraca będzie najbliższa, najbardziej zacieśniona, de facto codzienna - odrębnie na te tematy spokojnie porozmawiać, jak to poukładać tak, żeby sprawy Rzeczypospolitej rzeczywiście były realizowane jak najlepiej, żeby konstytucyjna zasada współdziałania faktycznie wybrzmiała z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i jej obywateli" - podkreślił prezydent, zwracając się do nowej Rady Ministrów.
Prezydent: whierzę, że państwo, tak jak i ja, będziemy czynili wszystko, aby Polacy decydowali o swoich sprawach
"Dla mnie kilka spraw jest bardzo prostych: przede wszystkim trwanie Rzeczpospolitej, jej suwerenność, jej niepodległość, by miała ona, nie tylko swoje miejsce, tak jak ma na mapie Europy, ale by miała także możliwości decydowania i by te możliwości zawsze zachowywała, aby Polacy o sobie mogli decydować sami w swojej ojczyźnie" - powiedział prezydent w czasie uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
"To jest dla mnie kwestia absolutnie fundamentalna. Nie mam żadnych wątpliwości, że nasi rodacy tego właśnie oczekują, że będą mogli sami o sobie decydować, co pokazują w kolejnych wyborach zwłaszcza ostatnio, że potrafią sprawy wziąć w swoje ręce i że są także surowymi sędziami, kiedy przychodzi do tego jak osądzić to, co obserwowali dotychczas i to, co do tej pory ich dotyczyło" - ocenił. "Są to normalne procesy demokratyczne i cieszę się, jako ten, który 17 pierwszych lat swojego życia spędził w Polsce, która nie była w pełni suwerenna, wolna, gdzie Polacy nie wybierali tak naprawdę władz, one były narzucone, że dzisiaj jest zupełnie inaczej i to my decydujemy o sobie" - podkreślił.
Prezydent zwrócił się do rządu Donalda Tuska słowami: "Wierzę, że państwo, tak jak i ja, będziemy czynili wszystko, aby Polacy decydowali o swoich sprawach i o sprawach swojej ojczyzny, by Polska trwała w Europie jako państwo suwerenne i niepodległe, bo to kwestia fundamentalna".
Duda: chciałbym, żeby wszystko, co już zostało zrealizowane, co dobrze funkcjonuje, służyło jak najdłużej
"Chciałbym, żeby to wszystko, co już zostało zrealizowane, a co do czego mam przekonanie, że dobrze funkcjonuje i służy dobru obywateli, było, istniało, przechowało się i służyło jak najdłużej, jak najlepiej, dalej" - zastrzegł.
Prezydent prosił nowy rząd o to, by jego członkowie mieli świadomość, że jest otwarty na współpracę z nimi.
"Mam pełną świadomość tego, że będziecie państwo mieli różne propozycje legislacyjne, że będziecie mieli - i macie - swoją ofertę dla naszych rodaków, dla Polaków, że macie swoją wizję Rzeczpospolitej" - mówił.
Przyznał, że on i nowy rząd pochodzą z "różnych obozów politycznych".
"Taka jest prawda, wszyscy to wiemy. Ale ja się przekonałem, tutaj, także dzięki państwa decyzjom i państwa postępowaniu, że w sprawach ważnych - a takimi z całą pewnością są sprawy bezpieczeństwa - że kiedy zasiadaliśmy tutaj, na tej sali, w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, prowadzone były tylko i wyłącznie poważne rozmowy" - podkreślił.
"Chciałbym, żeby w przyszłą środę odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego"
Prezydent zaznaczył, że w sprawach ważnych, w tym w kwestiach bezpieczeństwa spotykali się w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie prowadzili "tylko i wyłącznie poważne rozmowy z pełną odpowiedzialnością za sprawy Rzeczypospolitej" - podkreślił. Dodał, że można było rozmawiać, dzielić się przemyśleniami i uwagami, a także podejmować wspólne decyzje.
"Jestem przekonany, że w ten sposób polskie sprawy były dobrze prowadzone i z powodzeniem mogą teraz być prowadzone nadal" - powiedział. Zaznaczył, że chciałby, żeby dalej były tak prowadzone.
Prezydent @AndrzejDuda: Chciałbym, aby w przyszłą środę odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, żebyśmy porozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa Polski, tak jak czyniliśmy to wcześniej, choć w innej w tej chwili konfiguracji władzy wykonawczej. Kontynuujmy tą dobrą i korzystną…
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 13, 2023
"W przyszłą środę chciałbym, żeby tutaj odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Żebyśmy usiedli i porozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa Polski tak, jak czyniliśmy to wcześniej - choć w innej już konfiguracji władzy wykonawczej" - powiedział.
"Kontynuujmy tą - w moim przekonaniu - bardzo dobrą i korzystną dla Polski formułę współpracy" - dodał.
Prezydent: chciałbym, że reformy modernizacyjne były kontynuowane
Prezydent wskazał na konieczność umacniania bezpieczeństwa wewnętrznego.
"Myślę tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwie wynikającym z codziennej pracy służb, które je zabezpieczają, polskiej policji, straży pożarnej, straży granicznej, tych wszystkich, którzy o nasze bezpieczeństwo dbają" - wymieniał.
Prezydent zaznaczył, że ma nadzieję, że reformy modernizacyjne będą kontynuowane.
"Nie ma wątpliwości, że takie też jest oczekiwanie w służbach, żeby ci ludzie mogli służyć godnie, żeby byli dobrze wyposażeni, żeby mogli wobec swoich współobywateli jak najlepiej zrealizować to niezwykle ważne zobowiązanie" - wskazał.
Duda podkreślił, że także bardzo ważna jest polityka zagraniczna - zarówno europejska, jak i ta prowadzona szerzej.
"Jeżeli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki, nasze miejsce w tym sojuszu, dbałość o tą jak mówimy wschodnią flankę NATO. Ale także i dbałość o to, by w jak największym stopniu bezpieczeństwo Polski było zachowane poprzez sojusze. Z jednej strony oczywiście te bezpośrednio wynikające z NATO, czyli z naszymi sojusznikami północnoatlantyckimi, ale także i innymi, którzy w sojuszu z nami chcą pozostać, a członkami NATO z reguły jeszcze nie są" - mówił.
Duda ocenił, że to są "te najważniejsze obszary, w których decyzje musza być realizowane". "Będziecie państwo na co dzień nad tymi sprawami pracowali" - dodał zwracając się do członków Rady Ministrów.
Duda: zapewniam, że temu, co służy dobru obywateli nie będę się sprzeciwiał
"Mogę państwa zapewnić, że temu, co służy dobru obywateli i trwaniu Rzeczypospolitej z całą pewnością nie będę się sprzeciwiał i nie będę tego blokował. Wystarczy przyjść tutaj do Pałacu Prezydenckiego, usiąść i porozmawiać na temat tego, co państwo chcecie przeprowadzić, zapewniam, że zawsze znajdzie się na to czas w kalendarzu moim" - powiedział prezydent.
Zapewnił o woli współpracy, nawet jeśli nie będzie w danej sprawie płaszczyzny porozumienia.
"Ale zapewniam, że będę jej szukał tak, żebyście także i państwo mogli zrealizować swoje zamierzenia" - podkreślił Duda.
"Proszę, żebyście państwo potraktowali moje słowa na poważnie, bo mi zależy, ogromnie mi zależy na tym, żeby te zobowiązania wszystkie, które podejmujemy zostały dla Polaków i dla Polski zrealizowane jak najlepiej" - powiedział prezydent.
Jak dodał, "polskie sprawy są dzisiaj w bardzo dobrej kondycji".
"Oczywiście są obszary, gdzie mogłyby być w lepszej. Mam nadzieję, że uda się państwu w tych obszarach, gdzie mogłyby być w lepszej tę sytuację poprawić i naprawić" - podkreślił prezydent.
Życzył powodzenia nowemu rządowi w realizacji polskich spraw i podjętych zobowiązań.
"Zaczyna się w jakimś sensie nowy, kolejny rozdział w historii wolnej, suwerennej, niepodległej Polski" - powiedział prezydent.(PAP)
Prezydent: naszym obowiązkiem jest zadbanie o bezpieczeństwo militarne i energetyczne Polski
Podczas przemówienia prezydent podkreślał znaczenie bezpieczeństwa militarnego jak i energetycznego. "Dobro ojczyzny i pomyślność obywateli to także dbałość o wszystkie sprawy związane z bezpieczeństwem Polski" - wskazał.
"Zarówno bezpieczeństwem militarnym - nie trzeba nikomu tłumaczyć jak bardzo trudna jest sytuacja, jak wielkie obowiązki są tutaj do zrealizowania, ale także bezpieczeństwem energetycznym - wielkie wyzwanie transformacji energetycznej" - wymienił.
Duda zwrócił uwagę na konieczność ochrony klimatu z zachowaniem zrównoważonego rozwoju.
"To nasz wielki obowiązek, bo musimy realizować rozwój RP, jako państwa nowoczesnego, jako państwa, które chciałbym żeby zajmowało jak najważniejsze miejsce w Europie. To wielkie zadanie, które można realizować także z powodzeniem realizując tą nowoczesną politykę ochrony klimatu" - powiedział.
"To jest także kwestia inwestowania w badania i rozwój, w nowoczesne technologie, tego wszystkiego, co jest dzisiaj tak ważne dla rozróżnienia czy mamy do czynienia z państwem nowoczesnym czy nie" - dodał.
"Chwiałbym żeby nie tylko pod względem geograficznym, ale także gospodarczym, społecznym stawało się sercem Europy" - zaznaczył. "Wierzę w to, że będziemy to razem realizowali, wzmacniając także bezpieczeństwo wewnętrzne, fizyczne" - podsumował prezydent. (PAP)
Autorzy: Edyta Roś, Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski, Olga Łozińska, Iwona Żurek, Iga Leszczyńska, Aleksandra Kiełczykowska, Karolina Kropiwiec, Delfina Al Shehabi
kw/