O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent składa projekt poprawki do konstytucji. Chodzi o obronność

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że złożył u marszałka Sejmu projekt poprawki do konstytucji ws. poziomu wydatków na obronność, która wpisuje co najmniej 4 proc. PKB jako obowiązkowy próg tych wydatków. "Bezpieczeństwo wymaga poważnego konsensusu politycznego" - oświadczył.

Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent w piątek przybył do Sejmu, aby wysłuchać informacji premiera Donalda Tuska na temat sytuacji międzynarodowej. Wcześniej spotkał się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

Więcej

Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier na mównicy, prezydent na sali. W Sejmie o bezpieczeństwie Polski

"Najważniejsze jest, aby nasze bezpieczeństwo było stale umacniane i dlatego, w związku z tym, że mamy konsensus dziś na scenie politycznej, uważam, że musi być to umocnione również od strony prawnej. Dlatego zdecydowałem się przygotować i złożyłem dziś do marszałka Sejmu poprawkę do konstytucji, która wpisuje 4 proc. wydatków w odniesieniu do naszego PKB jako obowiązek co najmniej 4 proc. rocznie na obronność, aby było wydawane w Polsce" - oświadczył prezydent Duda po rozmowie z Hołownią.

Image
Wydatki na obronność w krajach NATO Autor: Mateusz Krymski
Wydatki na obronność w krajach NATO Autor: Mateusz Krymski

Jak podkreślił, minimum 4 proc. PKB na obronność musi być wydawane po to, "że gdyby nastąpiły jakieś demokratyczne zmiany u nas, co zawsze oczywiście może w demokracji nastąpić i przyszedł np. jakiś gabinet, który stwierdzi, że po co wydawać tyle na obronność, to żeby znów wymagało to poważnego konsensusu politycznego". "Jak państwo wiecie 2/3 jest potrzebne w Sejmie do tego, aby dokonać zmiany konstytucji i to jest rzeczywiście wtedy poważny konsensus polityczny" - wskazał Duda.

"Bezpieczeństwo wymaga tego poważnego konsensusu politycznego, on musi być zagwarantowany, dlatego zdecydowałem się, że taka poprawka do konstytucji będzie uzasadniona. Mam nadzieję, że zostanie w normalnych terminach przez Sejm przyjęta, bez opieszałości, bo to jest rzeczywiście ważna i poważna dzisiaj dla nas sprawa" - zaznaczył prezydent.

Dodał, że "chciałby, żeby nasz parlament przyjmując tę zmianę w konstytucji na twardo zagwarantował, że poziom wydatków na obronność w Polsce nie zostanie pochopnie obniżony".

Więcej

Samolot Mirage 2000/zdjęcie ilustracyjne Fot. RITCHIE B. TONGO/PAP/EPA

Francuskie myśliwce Mirage 2000 po raz pierwszy odparły rosyjski atak

Zapewnił, że polskie władze pracują nad sprawami bezpieczeństwa. "Trzymamy w tym zakresie rękę na pulsie, trwają rozmowy międzynarodowe, my w tych rozmowach uczestniczymy, na wszystkich płaszczyznach. Mam nadzieję, że w niedługim czasie sytuacja wyjaśni się i okaże się spokojniejsza, niż jest w tej chwili, przynajmniej patrząc na to zewnętrznie poprzez te głosy, które do państwa docierają. Powtarzam jeszcze raz: rozmawiamy na wszystkich poziomach z przywódcami światowymi, włącznie z prezydentem Donaldem Trumpem. Wierzę w to głęboko, że każdy dzień umacnia bezpieczeństwo Polski" - podkreślił Andrzej Duda.

Image
Wojsko Polskie Autor: Michał Czernek
Wojsko Polskie Autor: Michał Czernek

Prezydent powtórzył, że w Polsce potrzebujemy absolutnej jedności w sprawach bezpieczeństwa i "na szczęście cały czas jest to podtrzymywane".

"Działamy tutaj razem"

"Mam takie wewnętrzne poczucie, że działamy tutaj razem. Pan premier porusza się w przestrzeniach europejskich, ja poruszam się w przestrzeniach euroatlantyckich. Dwukrotnie w ostatnim czasie byłem w USA, wczoraj byłem w Brukseli. Rozmawiamy, jesteśmy w stałym kontakcie i w konsultacji z naszymi sojusznikami. Dbamy o polskie sprawy" - podkreślił po spotkaniu prezydent.

Więcej

Nocne ataki Rosji na Ukrainę. Zniszczenia w Charkowie. Fot. PAP/EPA/	SERGEY KOZLOV

Prezydent Ukrainy wezwał do rozejmu w powietrzu i na morzu po nocnym zmasowanym ataku Rosjan

Andrzej Duda zauważył, że "to niezwykle ważne przesłanie, z którym idzie od samego początku, od kiedy Rosja w sposób pełnoskalowy napadła na Ukrainę". "Mianowicie, że potrzebujemy absolutnej jedności w Polsce w sprawach bezpieczeństwa, na szczęście cały czas jest to podtrzymywane" - mówił.

"Wyrażam satysfakcję z tego powodu. Pokazała to także ostatnia Rada Bezpieczeństwa Narodowego, że spokojnie na te tematy rozmawiamy, że te rozmowy są zawsze konstruktywne i wszyscy do tego podchodzą w sposób poważny" - dodał prezydent.

"Aby Rosja nikogo więcej nie napadła"

Ocenił też, że niezależnie od tego, jak potoczą się sprawy agresji rosyjskiej na Ukrainę, "dla nas najważniejsze jest, aby pokój był trwały i stabilny".

"Aby Rosja nikogo więcej nie napadła, a przede wszystkim nie napadła nas, istotne są dwa czynniki. Po pierwsze, ten pokój musi być stabilny, tzn. on musi mieć swoje - w szerokim tego słowa znaczeniu - silne gwarancje. Po drugie, my sami musimy sobie stworzyć silne gwarancje. A po trzecie, potrzebne są nam cały czas trwające gwarancje sojusznicze" - powiedział.

Prezydent wyraził zadowolenie, że Polska prowadzi konsekwentną politykę umacniania swojego bezpieczeństwa. "Odpowiedzialnie wydajemy coraz większe pieniądze na naszą obronność, na modernizację polskich sił zbrojnych. Minęły lata, kiedy de facto dokonywano demontażu polskiej armii. Niestety, tak było, kiedy likwidowano jednostki wojskowe, kiedy nie realizowano systematycznych zakupów nowego sprzętu. To zostało w 2015 r. zamknięte i mam nadzieję, że Polska nigdy więcej do tego nie wróci" - podkreślił Andrzej Duda. (PAP)

mja/ dap/ ksi/ nl/ par/
 

Zobacz także

  • Szef MSZ Radosław Sikorski. Fot. PAP/	Leszek Szymański

    Sikorski wygłasza exposé. Zwrócił się do Rosji: nigdy więcej nie będziecie tu rządzić

  • Sala obrad Sejmu Fot. PAP/Paweł Supernak

    Najnowszy sondaż partyjny. Jedna partia z dużą stratą

  • Budynek Sejmu. Fot. PAP/Albert Zawada

    W Sejmie zaplanowano obchody 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej

  • Budynek Sejmu. Fot. PAP/Albert Zawada

    Sejm zdecydował ws. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Kto był za, a kto przeciw?

Serwisy ogólnodostępne PAP