Prezydent Ukrainy spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu kard. Parolinem

2024-07-23 16:49 aktualizacja: 2024-07-23, 19:01
Spotkanie Zełenskiego z kard. Parolinem, fot. X/@ZelenskyyUa
Spotkanie Zełenskiego z kard. Parolinem, fot. X/@ZelenskyyUa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek ze składającym wizytę w jego kraju watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, któremu podziękował za odwiedzenie ukraińskich miast, oceniając, że jest to znaczące wsparcie ze strony Watykanu.

"Jest to silny sygnał z Watykanu, dziękujemy za takie wsparcie. Jesteśmy też wdzięczni za wasz udział w szczycie w Szwajcarii. To pierwszy krok w kierunku pokoju, a wszystkie kroki są cenne. Ważne jest, abyście również to poparli. Wszyscy rozumiemy, że musimy jak najszybciej zakończyć tę drogę, aby nie tracić ludzkich istnień" – oświadczył Zełenski, cytowany przez swoje służby prasowe.

Podczas rozmowy Zełenski i Parolin zwrócili uwagę na decyzje pierwszego szczytu pokojowego w Szwajcarii oraz rolę Stolicy Apostolskiej w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie – powiadomiono w komunikacie.

Omówiono także wyniki spotkania Zełenskiego z papieżem Franciszkiem w czerwcu na marginesie szczytu G7 we Włoszech. Prezydent podziękował papieżowi Franciszkowi za jego modlitwy o pokój dla Ukrainy i wezwania do powrotu ukraińskich więźniów.

„Wołodymyr Zełenski i Pietro Parolin szczegółowo omówili konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, ciągły terror powietrzny, w tym rosyjski atak rakietowy na szpital dziecięcy Ochmatdyt (w Kijowie), a także trudną sytuację humanitarną w naszym kraju” – przekazała kancelaria ukraińskiego prezydenta po spotkaniu.

Portal Vatican News podał, że we wtorek rano sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwiedził szpital dziecięcy w Kijowie Ochmatdyt, który 8 lipca został ostrzelany przez Rosjan. Jak zaznaczono, kardynał Parolin zobaczył tam ogrom zniszczeń, spotkał się z małymi pacjentami i personelem medycznym oraz został poinformowany o działaniach prowadzonych w tej placówce na rzecz najmłodszych pacjentów.

Współpracownik papieża Franciszka złożył też wizytę w Soborze Sofijskim, zbudowanym w XI wieku i wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ok. 1920 roku cerkiew została zamknięta przez komunistów. Obecnie kompleks ten należy do państwa.

W trakcie wizyty w Ukrainie Parolin prócz Kijowa odwiedził Lwów, Berdyczów i Odessę.

Z Kijowa Jarosław Junko, z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sma/