Projekt noweli ustawy o pigułce "dzień po” skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów

2024-01-18 12:28 aktualizacja: 2024-01-18, 13:54
Tabletka "dzień po". Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Tabletka "dzień po". Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Minister zdrowia Izabela Leszczyna skierowała projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, przewidujący dostęp do pigułki "dzień po” bez recepty, z prośbą o jego rozpatrzenie do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Leszczyna zaapelowała o pomięcie etapu uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych.

W piśmie do przewodniczącego SKRM Macieja Berka szefowa MZ wyjaśniła, że pomięcie etapu uzgodnień, opiniowania oraz konsultacji publicznych związane jest m.in. z założonym harmonogramem prac, przewidującym przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów jeszcze w I kwartale bieżącego roku.

Projekt ustawy został wpisany 16 stycznia 2024 r. do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Od lipca 2017 roku antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. "tabletki dzień po" są dostępne tylko na receptę. Premier Donald Tusk przekazał 15 stycznia br., że mają być one dostępne bez recepty i zapowiedział, że rząd zaproponuje zmianę ustawy w tej sprawie.

Istota rozwiązań, projektowanych w nowelizacji prawa farmaceutycznego, sprowadza się do uchylenia przepisu, który wprowadził nadmiarowe ograniczenie, przywracając w ten sposób stan sprzed lipca 2017 r.

Podano, że w 2017 r. wprowadzono rozwiązanie, które w sposób odgórny, siłowy, niekorespondujący z już funkcjonującymi pozwoleniami na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego oraz dotyczącą tej procedury dokumentacją, wymusiło kategorię dostępności „wydawane z przepisu lekarza – Rp”.

Antykoncepcję awaryjną, tzw. pigułkę "dzień po", stosuje się w przypadkach nagłych, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tzw. pigułki "dzień po" nie są przeznaczone do stosowania jako stała metoda antykoncepcji. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

jc/