Projekt zawiera listę kategorii lub klas tzw. urządzeń radiowych, które mają być konstruowane w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB-C. Są to doręczne telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki nagłowne, zestawy słuchawkowe, doręczne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, czytniki książek elektronicznych, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacyjne, słuchawki douszne, oraz laptopy.
"Jeśli urządzenia tych typów są przystosowane do ładowania przewodowego, to mają być wyposażone w gniazdo USB-C o parametrach opisanych w odpowiedniej normie, a gniazdo to musi być zawsze dostępne i aktywne" - brzmi projekt.
Dodatkowo zawiera przepisy dla urządzeń, które mogą być ładowane przy użyciu napięcia wyższego niż 5 V, prądu wyższego niż 3 A lub z mocą wyższą niż 15 W.
Projekt będzie rozporządzeniem wykonawczym do ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Ujednolicenie gniazd do ładowania przewiduje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2380 z dnia 23 listopada 2022 r.
Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji w Ocenie Skutków Regulacji, Polska jest jednym z czterech państw UE, w którym przepisy dyrektywy 2022/2380 nie zostały jeszcze implementowane. Pozostałe trzy to Włochy, Austria oraz Grecja. (PAP)
ang/