Prokurator Barski pisze list do ministra sprawiedliwości

2024-09-29 20:05 aktualizacja: 2024-09-30, 07:51
Prokurator Dariusz Barski Fot. PAP/Ivan Mazepa
Prokurator Dariusz Barski Fot. PAP/Ivan Mazepa
Prokurator Dariusz Barski wezwał w niedzielę ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, by umożliwił mu wykonywanie kompetencji prokuratora krajowego. W skierowanym do szefa MS i prokuratora generalnego liście otwartym powołał się na piątkową uchwałę Sądu Najwyższego.

„Z uwagi na treść uchwały Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2024 roku (…), zwracam się do Pana Ministra jako Prokuratora Generalnego o podjęcie niezwłocznych i koniecznych działań zmierzających do przywrócenia stanu zgodnego z prawem, w szczególności umożliwienie mi faktycznej realizacji kompetencji Pierwszego Zastępcy Prokuratora – Prokuratora Krajowego, którą to funkcję pełnię nieprzerwanie od 18 marca 2022 roku, w tym zobowiązanie podległych Panu prokuratorów oraz innych funkcjonariuszy publicznych i pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury do powstrzymania się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających mi realizację moich ustawowych uprawnień (…)” – napisał prok. Barski w opublikowanym w niedzielę liście otwartym.

W piątek SN w składzie trzech sędziów Izby Karnej podjął uchwałę, w której uznał, że "przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne".

„Tym samym nie może budzić żadnych wątpliwości, iż zaprezentowana przez Pana Prokuratora Generalnego interpretacja powyższego przepisu w piśmie z dnia 12 stycznia 2024 roku jest rażąco i oczywiście błędna. Zatem wszystkie działania, które doprowadziły do faktycznego uniemożliwienia mi sprawowania pełnionej przeze mnie funkcji I Zastępcy Prokuratora Generalnego - Prokuratora Krajowego nie znajdywały i nie znajdują żadnego oparcia w przepisach prawa” – napisał Barski w liście.

Powołał się także na postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego oraz na fakt, że TK podjął się rozstrzygnięcia sporu „pomiędzy Prezesem Rady Ministrów i Prokuratorem Generalnym, a Prezydentem”, co – jak czytamy w liście - „z mocy ustawy powoduje zawieszenie postępowania przed organami prowadzącymi spór i utrzymuje dotychczasowy stan prawny, w świetle którego pełnię funkcje Prokuratora Krajowego”. Barski dodał także, że „z decyzji Trybunału Konstytucyjnego wynika też zakaz obejmowania funkcji Prokuratora Krajowego przez inne osoby, skoro wakat na tym stanowisku nie istnieje”.

„Ze swej strony deklaruje Panu Ministrowi - Prokuratorowi Generalnemu - jako Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy wolę współpracy opartej na wzajemnym szacunku, udzielenie pełnego wsparcia w zakresie wszystkich działań mających na celu ściganie przestępstw, ochronę praworządności oraz zahamowanie pogłębiającego się chaosu prawnego w Prokuraturze” – czytamy w liście otwartym Barskiego.

W piątek przedstawiciele Prokuratury Krajowej ocenili, że piątkowe stanowisko "nie jest uchwałą SN w rozumieniu art. 441 kpk" i „nie wywołuje skutków prawnych, ponieważ zostało podjęte przez osoby nieuprawnione".

12 stycznia br. Bodnar w czasie spotkania z Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". Na mocy decyzji premiera pełniącym obowiązki prokuratora krajowego - do czasu wyłonienia następcy Barskiego w konkursie - został prok. Jacek Bilewicz. Konkurs - w drugiej połowie lutego - wygrał prok. Dariusz Korneluk, którego w połowie marca premier powołał na nowego prokuratora krajowego. (PAP)

ms/ jpn/ mar/