O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prokuratura Krajowa: były szef RARS - Michał K. został zatrzymany w Londynie

Były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał K. został zatrzymany w Londynie – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie wydał za Michałem K. europejski nakaz aresztowania.

Budynek Prokuratury Krajowej w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Budynek Prokuratury Krajowej w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r., dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków.

"Dziś Michał K. został zatrzymany w Londynie" - napisała w poniedziałek po południu na portalu X Prokuratura Krajowa.

Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował, że wydał wobec K. europejski nakaz aresztowania i nakaz aresztowania obejmujący Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

"Informujemy, że 31 sierpnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Michała K. europejski nakaz aresztowania oraz nakaz aresztowania obejmujący Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej" – podał w komunikacie sąd.

Prokuratura Krajowa 22 sierpnia poinformowała, że Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach na wniosek prokuratora zgodził się na zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Michała K., co pozwoliło na wszczęcie jego poszukiwań listem gończym. W ubiegły poniedziałek Komenda Stołeczna Policji opublikowała list gończy za byłym prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Zaznaczała, że mężczyzna ukrywa się przed organami ścigania.

Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i zarzutami wobec K., m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi mu do 10 lat więzienia. Inny podejrzany w śledztwie to biznesmen Paweł Sz.

Pod koniec sierpnia Prokuratura Krajowa informowała, że sąd nie uwzględnił wniosku o areszt wobec Pawła Sz., uznając, że obawa matactwa w jego przypadku nie jest na tyle duża, aby konieczne było tymczasowe aresztowanie, zwłaszcza że podejrzany złożył wniosek o wydanie mu listu żelaznego.

Więcej

Prokurator Przemysław Nowak Fot. PAP/Rafał Guz

Były szef RARS poszukiwany. Prokuratura wyśle list gończy

"Prokurator złoży zażalenie na postanowienie sądu o nieuwzględnieniu wniosku" – informowała Prokuratura Krajowa.

W poniedziałek po południu prokuratura przekazała, że Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie prokuratora i zastosował wobec Pawła Sz. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 90 dni zgodnie z pierwotnym wnioskiem prokuratora.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je obecnie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i procedowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".

W lipcu prokuratura postawiła zarzuty dwóm innym osobom w sprawie RARS: dyrektorce biura zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Justynie G. i kierowniczce z tego biura Joannie P. Zarzuty te dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, co miało polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 mln euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy. (PAP)

akuz/ joz/ mhr/pp/

Zobacz także

  • Adam Bodnar Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Bodnar o zatrzymaniach ws. nieprawidłowości w RARS. "Nikt nie może liczyć na parasol ochronny"

  • Skrót CBA na mundurze funkcjonariusza Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Śledztwo ws. nieprawidłowości w RARS. Zatrzymano kolejne trzy osoby

  • Ciężarówki w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Fot. PAP/Artur Reszko

    Była pracownica RARS małym świadkiem koronnym. "Złożyła obszerne wyjaśnienia"

  • Twórca marki Red is Bad Paweł S. (P) doprowadzany do budynku Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, fot. PAP/Michał Meissner

    Paweł S. doprowadzony do prokuratury. Kolejny dzień przesłuchań twórcy marki Red is Bad

Serwisy ogólnodostępne PAP