Jak przekazała w komunikacie Prokuratura Krajowa, w czwartek Prokurator Generalny Adam Bodnar oraz przedstawiciele PK spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych w Aferze GetBack. Spotkanie poświęcone było zagadnieniom pozakarnym, tj. inicjowaniu przez osoby poszkodowane w aferze GetBack cywilnych postępowań sądowych zmierzających do odzyskania zainwestowanych środków.
"Prokuratura Krajowa zobowiązała się do przeprowadzenia niezależnej oceny akt sądowych spraw, w kontekście okoliczności i zastrzeżeń podnoszonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia w trakcie spotkania. Wnioski z tej analizy zostaną przedstawione przedstawicielom Stowarzyszenia" - poinformowano. "Prokurator Generalny wyraził zrozumienie dla podejmowanych przez członków Stowarzyszenia oraz inne osoby działań, wskazując na konieczność wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów prawnych, aby pomóc poszkodowanym" - napisano w komunikacie.
Przekazano również, że podczas spotkania padła deklaracja podjęcia przez Prokuraturę Krajową działań mających na celu "wypracowanie ostatecznego stanowiska" w przedmiocie udziału prokuratora we wskazanych postępowaniach pozakarnych. (Prokurator ma prawo przystąpić także do postępowań cywilnych, jeśli np. przemawiają za tym ważne względy społeczne - PAP).
PK dodała, że "dyskusja dotyczyła też postępowania upadłościowego Idea Banku, postępowania restrukturyzacyjnego GetBacku oraz postępowania sądowo administracyjnego dotyczącego decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku".
"Prokuratura - jak wywnioskowałem - będzie analizować i będzie rozważać zintensyfikowanie wsparcia osób pokrzywdzonych na etapie pozakarnym, czyli cywilnym. Mówimy tutaj o sprawach cywilnych przeciwko bankowi, który przejął roszczenia z czynności bankowych po Idea Banku na mocy decyzji BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny - PAP)" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Aferze GetBack. Artiom Bujan
"Generalnie jesteśmy pozytywnie nastawieni po tym spotkaniu z panem profesorem (Adamem Bodnarem - PAP). Na pewno pan profesor Bodnar pochyli się nad różnymi wątkami. (...) Jesteśmy dobrej myśli, że to pójdzie w kierunku przyszłego odzyskania środków finansowych, że interes osób poszkodowanych musi być bardziej zabezpieczony, niż on był dotychczas. W szczególności w postępowaniach pozakarnych, czyli w wątku cywilno-administracyjnym, czy tym postępowaniu o restrukturyzacji banków" - dodał Bujan.
Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, było to kolejne spotkanie przedstawicieli prokuratury z poszkodowanymi w aferze GetBack; poprzednie odbyło się 12 sierpnia 2024 r. Podczas pierwszego spotkania poszkodowani zgłaszali uwagi co do przebiegu postępowań karnych, których przedmiotem są przestępstwa popełnione przez osoby reprezentujące GetBack S.A. i podmioty powiązane. Przedstawili swoje wątpliwości co do prawidłowości opisów czynów zarzucanych osobom biorącym udział w sprzedaży obligacji GetBack S.A., a także zwracali uwagę na niepodjęcie wszystkich możliwych działań w celu zabezpieczenia składników majątkowych umożliwiających odzyskanie utraconych pieniędzy.
Proces w tzw. aferze GetBacku ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w lutym 2022 r. Poszkodowanych w sprawie jest ponad 9 tys. obligatariuszy spółki, którzy stracili prawie 3 mld zł. Zarzuty dotyczą oszustw związanych z dystrybucją obligacji GetBack i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycia uprawnień i wyrządzenia Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenia przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF. Oskarżycielami posiłkowymi w sprawie są obligatariusze GetBack, Komisja Nadzoru Finansowego, a także sama spółka.
Spółka GetBack powstała w 2012 r. - zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował m.in. Idea Bank. W lipcu 2017 r. GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 r., przez "wzgląd na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu", GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki.
grg/