O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prokuratura: przeszukanie trzech mieszkań w celu odnalezienia dowodów w sprawie katastrofy smoleńskiej

Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek, że funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej przeszukali trzy mieszkania w celu odnalezienia dowodów rzeczowych w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Antoni Macierewicz Fot. PAP/Radek Pietruszka
Antoni Macierewicz Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo mające na celu m.in. odnalezienie kilkudziesięciu części samolotu Tu-154M nr 102 przekazanych w 2016 r. podkomisji Antoniego Macierewicza ze śledztwa badającego okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Więcej

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób. Fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Katastrofa smoleńska. Ważna decyzja prokuratury

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak wyjaśnił, że przedmioty nie zostały zwrócone ani odzyskane. Zaznaczył, że z pisma przekazanego przez Antoniego Macierewicza wynika, że mogą one być przetrzymywane przez jednego z byłych członków podkomisji, Glenna Jorgensena.

Macierewicz miał w piśmie wskazać, że Jorgensen miał już wcześniej przejmować i samowolnie dysponować przedmiotami będącymi elementami samolotu Tu-154M nr 102.

Na tej podstawie prokurator wydał postanowienie o żądaniu wydania rzeczy i przeszukaniu pomieszczeń.

"W wykonaniu ww. postanowienia funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej (prowadzący śledztwo) dokonali dziś przeszukań trzech mieszkań w Polsce, w tym mieszkania w Warszawie zajmowanego przez Glenna Jorgensena i jego żonę Ewę S." - przekazał prok. Nowak.

Zespół śledczy w prokuraturze

8 listopada 2024 r. Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Śledczy do zbadania zaistniałych w latach 2016-2023 nieprawidłowości w funkcjonowaniu Podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 r. Zespół rozpoczął prace 12 listopada 2024 r.

Po rozpoznaniu 41 zawiadomień złożonych przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w dniu 18 listopada 2024 r. prokurator wszczął 5 śledztw, w tym w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków podkomisji.

Więcej

Miejsce katastrofy smoleńskiej. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Sondaż. Ilu Polaków wierzy, że w Smoleńsku był zamach?

W tym samym dniu Zespół Śledczy przejął z Prokuratury Okręgowej w Warszawie dwa śledztwa, w tym śledztwo w sprawie zniszczenia, utraty lub ukrycia przez członków podkomisji udostępnionych im 23 dowodów rzeczowych zabezpieczonych do śledztwa badającego okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Śledczy ustalili, że 24 czerwca 2016 r. przedstawiciel podkomisji odebrał z Prokuratury Krajowej 23 przedmioty, stanowiące dowody rzeczowe w śledztwie badającym okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Więcej

Dariusz Korneluk i Adam Bodnar Fot. PAP/Albert Zawada

Prześwietlają śledztwa z czasów PiS. Pierwszy raport już na biurku ministra

Od 2020 r. Prokuratura Krajowa bezskutecznie występowała do podkomisji o zwrot powyższych dowodów rzeczowych.

"W dniu 6 grudnia 2023 r. przewodniczący podkomisji, Antoni Macierewicz, zwrócił Prokuraturze Krajowej kilka przedmiotów w pogorszonym stanie (przedmioty były rozkawałkowane, pocięte lub powyginane). Udało się zidentyfikować, iż 3 ze zwróconych przedmiotów były przedmiotami pierwotnie przekazanymi podkomisji" - zaznaczył prok. Nowak dodając, że pozostałych przedmiotów (dowodów rzeczowych) śledczy do dziś nie odzyskali.(PAP)

mas/ jann/ mar/

Zobacz także

  • Antoni Macierewicz, Jarosław Kaczyński. Fot. PAP

    Kaczyński i Macierewicz starli się ze swoimi oponentami przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej [WIDEO]

  • Śp.  Anna Walentynowicz. Fot. PAP/	Tomasz Gzell
    Specjalnie dla PAP

    Janusz Walentynowicz: mimo upływu lat nie mogę się przyzwyczaić do pustki po utracie mamy

  • Donald Tusk, fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Premier: pamięć o katastrofie smoleńskiej nie powinna nas dłużej dzielić, spróbujmy odbudować wspólnotę

  • Obchody 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Na Wojskowych Powązkach upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

Serwisy ogólnodostępne PAP