O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Protest w Czarnogórze rozszerzył się na kilka miast. Demonstranci chcą dymisji w rządzie

Protestujący zablokowali w czwartek główne drogi kilku miast Czarnogóry, domagając się dymisji wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych - podały czarnogórskie media. Demonstracje są organizowane regularnie od strzelaniny z 1 stycznia, w której zabitych zostało 13 osób.

Służby na miejscu strzelaniny w Cetyni Fot. PAP/EPA/STRINGER
Służby na miejscu strzelaniny w Cetyni Fot. PAP/EPA/STRINGER

Za organizację akcji protestacyjnych odpowiada grupa czarnogórskich studentów, która zwołała wcześniej - w odpowiedzi na strzelaninę - cztery protesty w stołecznej Podgoricy. Demonstranci żądają dymisji szefa MSW Danila Szaranovicia oraz wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy bezpieczeństwa i obrony Aleksego Beczicia. Polityków obarczają odpowiedzialnością za nieskuteczną reakcję policji na strzelaninę w Cetyni.

Więcej

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/BORIS PEJOVIC

Czarnogóra. Kilka osób zginęło w strzelaninie w kawiarni, sprawca zbiegł

Inicjatorzy protestów dali rządowi czas do 1 lutego, po czym rozpoczęli w poniedziałek codzienne blokady jednej z głównych dróg czarnogórskiej stolicy. Blokady trwają 23 minuty i upamiętniają 23 osoby zabite w dwóch masowych strzelaninach w Cetyni w ciągu ostatnich dwóch i pół roku.

Sprawca strzelaniny w styczniu, 45-letni mieszkaniec Cetyni, zabił 12 osób w kilku punktach miasta oraz ranił cztery kolejne, z których jedna zmarła w szpitalu. Policja nie była w stanie go schwytać przez kilka godzin. Znaleziono go w nocy, rannego po próbie samobójczej. Zmarł w drodze do szpitala. W tym samym mieście w 2022 roku w strzelaninie zginęło 10 osób.

Do blokady organizowanej przez studentów w Podgoricy dołączyli w czwartek mieszkańcy Budvy, Baru, Cetyni i Nikszicia. Studenci podkreślili, że wspierają wszystkie protesty i blokady, "o ile nie są to wiece partyjne".

Oprócz dymisji szefa MSW i wicepremiera protestujący domagają się reformy policji, konfiskaty nielegalnej broni i przywrócenia edukacji obywatelskiej jako przedmiotu obowiązkowego w szkołach.

W Czarnogórze, która liczy 620 tys. mieszkańców, znajduje się ponad 100 tys. legalnych i do 80 tys. nielegalnych sztuk broni. Po styczniowej strzelaninie władze państwa dały mieszkańcom możliwość oddania nielegalnie posiadanej broni bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.

Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ jm/ know/

Zobacz także

  • Śledczy  na miejscu ataku w Cetyni. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Strzelanina w Czarnogórze. Domniemany sprawca zmarł po próbie samobójczej

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/BORIS PEJOVIC

    Czarnogóra. Kilka osób zginęło w strzelaninie w kawiarni, sprawca zbiegł

  • Radio Wolna Europa podkreśla, że duża część dna morskiego Czarnogóry jest nadal niezbadana. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/JOSE JACOME

    Media: Czarnogóra została Eldorado czarnego rynku podwodnych skarbów

  • Kobieta w burkini Fot. PAP/MOHAMED MESSARA

    Otwarto pierwszą nad Adriatykiem plażę wyłącznie dla muzułmanek w hidżabie

Serwisy ogólnodostępne PAP