Przed nami wzrost zachorowań na grypę. Dzięki szczepieniom możemy uniknąć poważnych powikłań [NASZE WIDEO]

2023-11-11 13:15 aktualizacja: 2023-11-12, 12:14
Szczepienie. Fot. PAP/Małgorzata Sawoch.
Szczepienie. Fot. PAP/Małgorzata Sawoch.
Grypa jest chorobą sezonową i głównie w okresie jesienno – zimowym odpowiada za 15-20% zachorowań. Warto się na nią zaszczepić, by nie ryzykować groźnych powikłań. W tym roku szczepienia są bezpłatne dla wielu Polaków.

Najczęściej zakażenie wirusem grypy przebiega dość łagodnie z katarem, kaszlem i bólami mięśniowymi. Jednak nigdy nie powinniśmy jej bagatelizować i sądzić, że nie jest poważną chorobą. 

Szczególnie groźna może być dla osób z obniżoną odpornością oraz  chorobami współistniejącymi takimi jak cukrzyca, niewydolność nerek, choroby wątroby, wady serca, niewydolność układu krążeniowego. U tych osób objawy mogą być o wiele poważniejsze, a grypa może spowodować zaostrzenie tych schorzeń. 

Bardzo niebezpieczne mogą okazać się powikłania pogrypowe. Mogą one skończyć się m.in. zapaleniem mięśnia sercowego, a nawet śmiercią.   

Skuteczność szczepionek ocenia się na 70-90%. Chronią nas one przed samą chorobą, a w konsekwencji przed jej powikłaniami. Nie jest możliwe, aby szczepionki przeciwko grypie spowodowały zachorowanie na nią. 

“Nawet jeżeli po szczepieniu zachorujemy na grypę to unikniemy poważnych powikłań. Po podaniu szczepionki najczęściej pacjenci odczuwają objawy grypopodobne, może to być złe samopoczucie, podwyższona temperatura lub ból w okolicy podania, ale występują one krótko i mijają w ciągu kilku dni” - podkreślił Bartosz Sawicki, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. 

Na każdy sezon grypowy tworzona jest nowa szczepionka przeciw grypie, która działa rok. Zaszczepić należy się między końcem sierpnia a początkiem listopada, zanim rozpocznie się sezon zachorowań.   

 “W tym roku szczepienia są bezpłatne dla kobiet w ciąży, seniorów powyżej 65 roku życia oraz dzieci i młodzieży. Dla pozostałych osób dorosłych jest ono refundowane w wysokości 50%” - powiedział Bartosz Sawicki.  (PAP)

Autor: Paweł Stępniewski