O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tygodniowa liczba zachorowań przekroczyła już 200 tys. osób. Minister zdrowia o lekach przeciw grypie w aptekach

W najbliższych dniach, już w połowie tego tygodnia, leki przeciw grypie pojawią się w aptekach - poinformowała w poniedziałek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zaznaczyła, że od 14 lutego w aptekach będzie można się też zaszczepić przeciw grypie.

Badanie lekarskie, Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Badanie lekarskie, Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W TVP Info szefowa MZ była pytana o brak leków przeciw grypie w aptekach.

"Zwróciliśmy się, z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, do Europejskiej Agencji Leków z prośbą, by przesunęła z innych państw do nas 100 tys. dawek" - odpowiedziała Izabela Leszczyna. Wyjaśniła, że agencja może to zrobić, ponieważ w innych państwach nie ma epidemii grypy na takim poziomie jak w Polsce z uwagi na to, że szczepi się tam więcej osób. W Polsce decyduje się na to 5 proc. populacji.

Ministra przekazała też, że jedna z polskich firm farmaceutycznych dostała substancję czynną leku przeciw grypie, którą wykorzysta do produkcji leku przeciw grypie. "Będzie dostępny w najbliższych tygodniach" - zapowiedziała.

Do aptek mają też trafić leki z zagranicznych dostaw.

"Dwie inne firmy przesunęły swoje dostawy z marca na luty. W najbliższych dniach, w połowie tego tygodnia te leki pojawią się w aptekach" - powiedziała Leszczyna.

Szefowa MZ zachęca do szczepień przeciw grypie. Przekazała, że od 14 lutego będzie to można zrobić również w aptece. Wtedy wejdą w życie przepisy ustawy, która przewiduje m.in., że farmaceuci będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece.

W ub. tygodniu wiceminister zdrowia Marek Kos poinformował w Sejmie, że w okresie między 20 a 26 stycznia oraz między 27 stycznia a 2 lutego tygodniowa liczba zachorowań na grypę przekroczyła 200 tys. osób i w związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamiwir - substancję czynną stosowaną w leczeniu zakażenia wirusem grypy. "Dlatego lokalnie mogą występować problemy z dostępnością tych leków" - przyznał.

Dodał, że resort zdrowia wydaje zgody hurtowniom farmaceutycznym na tzw. importy interwencyjne tych leków, czyli sprowadzenie ich z zagranicy, w obcojęzycznym opakowaniu. W tym sezonie MZ wydał do tej pory dwie takie zgody. "Nadal istnieje możliwość, by hurtownie wnioski o takie zgody składały" - podkreślił Kos.

Najczęstsze powikłania grypy to m.in. zapalenie płuc oraz zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. astmy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca. Szczególnie ciężko grypę przechodzą osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca oraz z otyłością.(PAP)

akar/ agz/ js/ sma

Zobacz także

  • Grypa (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Archiwum Turczyk
    Specjalnie dla PAP

    Wirusolog: mamy skuteczny lek na grypę i na COVID-19, ale ten drugi jest poza zasięgiem pacjentów

  • Lekcja języka polskiego. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Lech Muszyński

    Grypowy paraliż polskich szkół. Czy jest komu uczyć?

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Archiwum Turczyk

    Fala grypy w Polsce. "Przeszliśmy przez fazę kulminacyjną"

  • PAP/Małgorzata Sawoch
    Specjalnie dla PAP

    Prof. Kuchar: grypa jest niebezpieczna dla kobiet ciężarnych, szczególnie w trzecim trymestrze [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP