O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Grypowy paraliż polskich szkół. Czy jest komu uczyć?

Grypa i braki kadrowe w szkołach to mieszanka wybuchowa. Bo przy takiej skali zachorowań jak obecnie i przy takich brakach kadrowych w oświacie wystarczy, że na L4 pójdzie tylko kilka osób, a w szkole nie będzie nie tylko lekcji, ale także należytej opieki nad dzieckiem - pisze "Rzeczpospolita".

Lekcja języka polskiego. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Lech Muszyński
Lekcja języka polskiego. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Lech Muszyński

"Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało na spotkaniu ze związkami zawodowymi, że tygodniowo w polskich szkołach realizowanych jest ponad 2,2 mln godzin ponadwymiarowych. To, jak przeliczyła w podcaście 'Szkoła na nowo' wiceprezes ZNP Urszula Woźniak, oznacza, że – uśredniając – w naszych szkołach brakuje aż 11 tys. nauczycieli. Szkół w Polsce jest zaś 25 tys." - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Gazeta zwraca uwagę, że "praca ponad etat to, obok zatrudniania emerytów, najpopularniejsze sposoby łatania dziur kadrowych w szkołach. Bo choć nauczyciel może pracować maksymalnie na 1,5 etatu, to nikt przecież nie zabroni dawać mu zastępstw doraźnych w sytuacjach kryzysowych".

Więcej

Szczepionka przeciwko grypie. Fot. PAP/Małgorzata Sawoch

Epidemiolog: wciąż warto zaszczepić się przeciw grypie, szczyt zachorowań będzie w lutym

"W zwyczajnych sytuacjach szkoły sobie jakoś radzą. Nauczyciele chętnie biorą dodatkowe godziny, bo, choć mówią o przemęczeniu, są to dla nich dodatkowe pieniądze. Problem robi się w sezonie chorobowym – zwłaszcza tak intensywnym jak w tym roku" - dodaje "Rz".

Jak czytamy, "szef Sanepidu Paweł Grzesiowski mówił niedawno w programie 'Rzecz o polityce', że do końca lutego zachorowania na grypę będą utrzymywały się na poziomie 150 tys. tygodniowo. A ostatni lekki spadek w statystykach spowodowany był feriami w dwóch największych województwach – mazowieckim i dolnośląskim. Teraz ferie się w nich skończyły, więc ryzyko transmisji wirusa jest wyższe".

Szkoły już informują o kłopotach z kadrą. Bo jeśli zachoruje pięcioro nauczycieli pracujących w zasadzie na dwóch etatach, to tak jakby do szkoły nie przyszło dziesięcioro pracowników. Co wtedy? Albo odwołane lekcje i przerzucenie problemu z opieką na rodziców, albo łączenie klas i organizowanie zajęć opiekuńczych. Bo lekcji w takich warunkach prowadzić się nie da - ocenia "Rz".(PAP)

maku/ aszw/ mhr/kgr/

Zobacz także

  • Grypa (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Archiwum Turczyk
    Specjalnie dla PAP

    Wirusolog: mamy skuteczny lek na grypę i na COVID-19, ale ten drugi jest poza zasięgiem pacjentów

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Archiwum Turczyk

    Fala grypy w Polsce. "Przeszliśmy przez fazę kulminacyjną"

  • PAP/Małgorzata Sawoch
    Specjalnie dla PAP

    Prof. Kuchar: grypa jest niebezpieczna dla kobiet ciężarnych, szczególnie w trzecim trymestrze [NASZE WIDEO]

  • Ambulans przed szpitalem we Włoszech Fot. LUCA ZENNARO/PAP/EPA

    Co się dzieje we Włoszech? Rekord zachorowań ostatnich lat

Serwisy ogólnodostępne PAP