Przewodniczący Rady Mediów Narodowych: nikt tak nie popularyzuje kultury w Polsce, jak media publiczne

2023-11-07 10:43 aktualizacja: 2023-11-07, 21:01
Krzysztof Czabański, fot. PAP/Kalbar
Krzysztof Czabański, fot. PAP/Kalbar
Nikt tak nie popularyzuje kultury, nikt tak nie wspomaga twórców kultury w Polsce jak media publiczne. Inne sprawy, które się dzieją w mediach publicznych, są drugorzędne w stosunku do obszaru kultury - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas ogłaszania nominacji do Nagród Mediów Publicznych 2023.

Listę nominowanych ogłoszono podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

"Kandydatury pokazują, czym są media publiczne. To jest największa instytucja kultury w Polsce" - podkreślił Czabański.

"Nikt tak nie popularyzuje kultury, nikt tak nie wspomaga twórców kultury w Polsce, jak media publiczne. Wszystkie inne sprawy, które się dzieją w mediach publicznych, są w pewnym sensie drugorzędne w stosunku do obszaru kultury" - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Jak wskazał, bez mediów publicznych kultura w Polsce byłaby o wiele słabsza. Podkreślił też, że laureaci poprzednich edycji Nagród Mediów Publicznych to są najwięksi współcześni twórcy kultury w Polsce. "Ten dorobek warto kontynuować. Mam nadzieję, a właściwie pewność, że będzie kontynuowany" - zaznaczył Czabański.

Ogłoszono nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023

Kapituły powołane przez PAP, TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia ogłosiły nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach: "Obraz", "Słowo", "Muzyka" oraz "Idea".

"To, co wyróżnia telewizję to kategoria 'Obraz'. Istotna rzecz, która wyróżnia telewizję publiczną, to obrazy, które budują wspólnotę" - podkreślił prezes TVP Mateusz Matyszkowicz.

Nominację do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz otrzymali: producent Michał Kwieciński, aktor Marek Bukowski, reżyser i scenarzysta Filip Zylber oraz operator Piotr Śliskowski.

"Muzyka jest naturalną tkanką Polskiego Radia" - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Nominacje do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka otrzymali: saksofonista Piotr Baron, wokalista, Marek Piekarczyk, instrumentalistka prof. Maria Pomianowska.

Prezes PAP Wojciech Surmacz przypomniał, że "dziś wielu ludziom, dziennikarzom myli się wolność słowa z manipulacją, kłamstwem. Oni myślą, że wolność słowa to wolność głoszenia nieprawdy. Ale wolność słowa to wolność do głoszenia prawdy i taka jest nasza kategoria. Dla nas prawda i wolność słowa są najważniejsze".

Nominację do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo otrzymali: Ernest Bryll, Antoni Libera oraz Krzysztof Masłoń.

W kategorii Idea do Nagrody Mediów Publicznych 2023 nominowani zostali: dramatopisarz Jarosław Jakubowski, muzyk, poeta i kompozytor Stan Borys oraz prof. Włodzimierz Bolecki.

Gala Nagród Mediów Publicznych odbędzie się 12 listopada.

Idea ustanowienia Nagród Mediów Publicznych narodziła się na przełomie 2007 i 2008 r. "Powstała w rozmowie między Andrzejem Urbańskim, ówczesnym prezesem TVP, Januszem Kurtyką, prezesem IPN, i mną, który wtedy byłem prezesem Polskiego Radia. Głównym sensem jest promocja polskiej kultury i przedstawianie twórczości współczesnej w trzech obszarach" - mówił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wznawiając NMP w 2019 r. - po jedenastoletniej przerwie. Od tamtej chwili laureatami NMP zostali: Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Nowak, Joanna Siedlecka i Andrzej Zybertowicz - kategorii "Słowo". W kategorii "Muzyka" NMP dotychczas otrzymali: Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Beczała, Józef Skrzek i Łukasz Borowicz. Za "Obraz" nagrodzeni zostali: Wawrzyniec Kostrzewski, Mirosław Bork, Elżbieta Jaworowicz i Maria Dłużewska. Nagrodę w kategorii "Idea" przyznawanej od 2021 r. dotychczas otrzymali Piotr Semka i Leszek Długosz.(PAP)

Autorzy: Maciej Replewicz, Grzegorz Janikowski

(PAP)

jos/