Przywódca Chin Xi Jinping: należy wzmocnić obronę granic państwowych

2024-08-01 09:53 aktualizacja: 2024-08-01, 15:30
 Xi Jinping. fot. EPA/MARK R. CRISTINO/PAP/EPA.
Xi Jinping. fot. EPA/MARK R. CRISTINO/PAP/EPA.
Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał do zintensyfikowania obrony granic lądowych, przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych, ponieważ kraj stoi w obliczu "nowych możliwości i wyzwań" - pisze w czwartek rządowy dziennik "Renmin Ribao".

Obserwatorzy wskazują, że słowa chińskiego przywódcy mogą zwiększyć aktywność armii na spornych terytoriach.

Xi, który sprawuje również funkcję sekretarza generalnego Komitetu Centralnego (KC) Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej (CKW), wygłosił przemówienie na sesji studyjnej Biura Politycznego KC KPCh we wtorek.

Wezwał do podjęcia wysiłków w celu zbudowania "silnej, stabilnej i nowoczesnej" ochrony granic, aby zwiększyć bezpieczeństwo narodowe i chronić interesy kraju.

"Wraz z przyspieszeniem tempa zmian, których świat nie doświadczał od stuleci, czynniki wywierające wpływ stają się coraz bardziej złożone. Kwestia obrony granic (...) stoi przed nowymi wyzwaniami i możliwościami" - zaznaczył Xi.

Przywódca zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia "ogólnej koordynacji", dodając, że obrona granic wymaga zaangażowania wielu podmiotów - wojska, policji, cywilów i władz lokalnych. Zaznaczył również istotę intensywniejszego wdrażanie wytycznych partii w tej kwestii.

Przewodniczący CKW wielokrotnie podkreślał, że Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) musi wykazywać się "absolutną lojalnością" wobec KPCh. Xi w swoim przemówieniu przekazał także życzenia z okazji 97. rocznicy utworzenia ALW, której powstanie datowane jest na 1 sierpnia 1927 r.

W ocenie japońskiego nadawcy NHK Chiny coraz bardziej stanowczo zgłaszają swoje roszczenia terytorialne, a uwagi Xi mogą doprowadzić do zwiększenia aktywności chińskiej straży przybrzeżnej i wojsk na akwenach przyległych do Chin kontynentalnych.

Na Morzu Wschodniochińskim jednostki ChRL wielokrotnie wpływały na wody wokół Senkaku, niezaludnionych wysp kontrolowanych przez Japonię.

Chiny są również w konflikcie z Filipinami w związku z roszczeniami terytorialnymi na Morzu Południowochińskim. W ostatnich miesiącach doszło do konfrontacji straży przybrzeżnych i wojsk obu stron.

ALW jest również bardzo aktywna w Cieśninie Tajwańskiej, a jej siły powietrzne prowadzą regularne loty w okolice Tajwanu, który według komunistycznych władz w Pekinie jest "zbuntowaną prowincją" ChRL i nie jest wykluczona zbrojna interwencja w celu przejęcia nad nią kontroli.

Chiny i Indie przez ponad 70 lat powojennej historii nie doszły do porozumienia w sprawie granicy, która rozciąga się na blisko 4 tys. km w Himalajach, co od lat jest przyczyną wzrostu napięć i doprowadziło do starć między żołnierzami obu państw.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

kh/