Xi na spotkaniu z Bidenem zapewnił o woli współpracy z przyszłą administracją USA

2024-11-17 16:25 aktualizacja: 2024-11-17, 22:07
Prezydent USA Joe Biden (P) i prezydent Chin  Xi Jinping. Fot. 	PAP/EPA/XINHUA / RAO AIMIN
Prezydent USA Joe Biden (P) i prezydent Chin Xi Jinping. Fot. PAP/EPA/XINHUA / RAO AIMIN
Na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w kuluarach szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w stolicy Peru, Limie przywódca Chin Xi Jinping zapewnił w sobotę o woli współpracy z administracją przyszłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ostatnie dwustronne spotkanie ustępującego prezydenta Bidena z Xi trwało około dwóch godzin. Była to pierwsza rozmowa przywódców dwóch największych gospodarek świata od siedmiu miesięcy.

W czasie spotkania obaj określili relacje Waszyngton-Pekin jako "najważniejsze" na świecie i ocenili, że trzeba nimi odpowiedzialnie zarządzać, by zapobiegać konfliktowi – przekazała stacja CNN.

"Cel Chin w postaci stabilnych, zdrowych i zrównoważonych relacji chińsko-amerykańskich pozostaje niezmienny" – powiedział Xi, odnosząc się do niedawnych wyborów w USA, wygranych przez Trumpa.

"Chiny są skłonne pracować z nową administracją USA"

Przywódca Chin przyznał przy tym, że w relacjach dwustronnych były również tarcia. "Chiny są skłonne pracować z nową administracją USA, by utrzymać komunikację, poszerzyć współpracę i zarządzać różnicami" – dodał.

Biden powiedział Xi, że choć nie zawsze się z nim zgadzał, ich rozmowy były szczere. Podkreślił, że Stany Zjednoczone i Chiny muszą zrobić wszystko, aby konkurencja między obydwoma krajami nie "przerodziła się w konflikt".

"Nasze dwa kraje nie mogą pozwolić, aby ta rywalizacja przerodziła się w konflikt. To nasza odpowiedzialność i myślę, że przez ostatnie cztery lata udowodniliśmy, że możliwe jest utrzymanie tych stosunków" – powiedział Biden.

W ostatnich latach relacje USA-Chiny są bardzo napięte. Obie strony spierały się m.in. w kwestiach handlowych i technologicznych, w sprawie bliskich relacji Chin z atakującą Ukrainę Rosją, statusu Tajwanu, praw człowieka mniejszości etnicznych w Chinach, autonomii Hongkongu, genezy koronawirusa czy roszczeń terytorialnych Pekinu na okolicznych morzach.

W czasie swojej pierwszej kadencji Trump wytoczył przeciwko Chinom wojnę handlowo-technologiczną. W kampanii przed ostatnimi wyborami zapowiadał m.in. podniesienie ceł na chińskie towary o 60 proc. Na ważne stanowiska w swojej przyszłej administracji wyznaczył kilku polityków znanych z bardzo twardego stanowiska wobec Pekinu, takich jak przyszły sekretarz stanu Marco Rubio czy przyszły doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz.(PAP)

wia/ zm/gn.