Przywódcy UE mają wezwać do nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś, Koreę Płn. i Iran 

2024-03-12 14:44 aktualizacja: 2024-03-12, 16:59
Flagi państw członków Unii Europejskiej Fot. PAP/Andrzej Lange
Flagi państw członków Unii Europejskiej Fot. PAP/Andrzej Lange
Przywódcy na szczycie Unii Europejskiej, który odbędzie się 21-22 marca w Brukseli, mają wezwać do nałożenia dalszych sankcji UE na Białoruś, Koreę Północną i Iran - wynika z projektu konkluzji, który widziała PAP.

"Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie 13. pakietu sankcji. Wzywa do podjęcia dalszych kroków w celu osłabienia zdolności Rosji do dalszego prowadzenia wojny agresywnej. Niezbędne jest pełne i skuteczne wdrożenie sankcji w całej Unii. Obejmuje to zapobieganie ich obchodzeniu i zapewnienie ich egzekwowania, w tym w odniesieniu do spółek zależnych unijnych przedsiębiorstw za granicą. Rada Europejska jest zdecydowana usprawnić wdrażanie (sankcji) i załatać wszelkie luki" - napisano w projekcie konkluzji.

"Należy w dalszym ciągu ograniczać dostęp Rosji do wrażliwych produktów i technologii mających znaczenie dla pola walki, w tym poprzez branie na cel podmiotów w państwach trzecich umożliwiających ten nielegalny handel. Rada Europejska wzywa także Wysokiego Przedstawiciela i Komisję do przygotowania dalszych sankcji wobec Białorusi, Korei Północnej i Iranu" - dodano.

Rada Europejska ma wezwać państwa pozaeuropejskie do natychmiastowego zaprzestania udzielania materialnego wsparcia Rosji w wojnie agresywnej przeciwko Ukrainie.

"Doniesienia, że Iran może przekazywać Rosji rakiety balistyczne i związaną z nimi technologię w celu użycia przeciwko Ukrainie, są bardzo niepokojące. Unia Europejska jest gotowa zareagować szybko i w koordynacji z partnerami międzynarodowymi, w tym za pomocą nowych i znaczących środków przeciwko Iranowi" - czytamy w projekcie.

 

Przywódcy mają potępić ciągłe łamanie praw człowieka przez Rosję na okupowanych terytoriach ukraińskich i stanowczo odrzucić nielegalne „wybory” organizowane przez Rosję na anektowanym Krymie i w Sewastopolu oraz w częściowo okupowanych obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim. "Unia Europejska nigdy ich nie uzna ani ich wyników" - głosi zapis dokumentu.

"Rosję i jej przywódców należy pociągnąć do pełnej odpowiedzialności za zbrodnię prowadzenia wojny agresywnej przeciwko Ukrainie oraz za inne najpoważniejsze zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego, a także za wyrządzone ogromne szkody" - dodano.

Przywódcy UE mają też podkreślić, że Unia Europejska jest zdecydowana w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie i jej obywatelom wszelkie niezbędne wsparcie polityczne, finansowe, gospodarcze, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne tak długo, jak będzie to konieczne i z taką intensywnością, jak będzie to konieczne.

"Ukraina pilnie potrzebuje systemów obrony powietrznej, amunicji i rakiet. W tym krytycznym momencie Unia Europejska i jej państwa członkowskie przyspieszą i zintensyfikują dostarczanie wszelkiej niezbędnej pomocy wojskowej. Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje niedawną inicjatywę mającą na celu pilne zaopatrzenie Ukrainy w amunicję, co umożliwi szybką realizację zobowiązania do dostarczenia Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej" - dodano.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

gn/