O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Psycholog: Halloween to zabawa. Wszystko zależy od naszego podejścia

Halloween to dla dzieci czas kreatywności, zabawa z rodzicami i słodycze, a Wszystkich Świętych jest w naszej kulturze czasem refleksji. Te dwa święta nie muszą jednak ze sobą konkurować – mówiła w Studiu PAP psycholog Ada Jakimowicz.

Jak zaznaczyła, śmierć jest częścią życia. "To jest czasem coś trudnego, coś bolesnego, coś zaskakującego, ale jest to część naszego życia. Udawanie, że tego nie ma albo straszenie śmiercią nie jest w porządku" – mówiła PAP psycholog.

Ekspertka: Halloween to może być święto do spędzania czasu z rodzicami

W ocenie Jakimowicz dzieci traktują Halloween jak dobrą zabawę. Dodała, że to też może być święto do spędzania czasu z rodzicami. W jej ocenie nie powinniśmy tego odbierać jako np. gloryfikację śmierci.

"Halloween to zabawa. Dla dzieci to czas kreatywności, budowania relacji, spędzania czasu z rodzicami, słodycze, proszenie o te słodycze. Myślę, że gdybyśmy zapytali dzieci, czy jest to gloryfikacja śmierci, nie wiedziałyby, o co nam chodzi. One się po prostu bawią" – mówiła.

Więcej

Wbrew powszechnemu przekonaniu Halloween nie jest drugim pod względem konsumpcjonizmu świętem po Bożym Narodzeniu. Fot. PAP/EPA/LUKAS COCH

Halloween – święto zakupów i rozrywki o celtyckich korzeniach [NASZE WIDEO]

Zapytana, czy śmierć to nie jest zbyt poważny temat i nie należy z tego robić zabawy, Jakimowicz przypomniała, że mamy dwa święta, które nie muszą ze sobą konkurować. Jak podkreśliła, Wszystkich Świętych w naszej kulturze jest obchodzone jako czas refleksji, czas spędzania z bliskimi. "To są dwa różne święta, które nie muszą ze sobą kolidować" – oceniła

Jakimowicz zwróciła uwagę, że strach jest emocją pierwotną. Jej zdaniem czasami lubimy poczuć dreszczyk emocji, stąd decydujemy się np. na oglądanie horrorów. "Dreszczyk emocji też jest w porządku. Można być bohaterem na swojej kanapie, oglądając straszny film w telewizji" – podsumowała.

Skąd się wzięło Halloween?

Halloween, którego nazwa pochodzi od angielskiego All Hallows Eve (wigilia Wszystkich Świętych), to święto o przedchrześcijańskich, celtyckich korzeniach, w którym na pierwszym planie były duchy i przerażające opowieści. Współcześnie to zabawa pod znakiem psikusów, słodyczy i lampionów z dyni. Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus w Danii stwierdzili, że intensywne doświadczenie strachu, w tym to kontrolowane, jak np. oglądanie horrorów, wspiera relacje międzyludzkie i buduje odporność psychiczną.

(PAP)

Autor: Jarema Jamrożek

jos/

Zobacz także

  • Żołnierze. Fot. PAP/Albert Zawada

    Ekspert o problemach w wojsku: stać nas na Abramsy, a nie ma na pomoc psychologiczną dla żołnierzy

  • Znicz. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Ekspert: żałoba rodziców osieroconych po utracie dziecka jest dłuższa od innych

  • Aktywność fizyczna. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/Liselotte Sabroe

    Psycholog: jeśli chcemy realnej zmiany, zacznijmy ją wprowadzać już dziś

  • Oskarżony Artur R. w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Zabójstwo więziennej psycholog. Sąd podtrzymał wyrok dożywocia [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP