O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Putin i Łukaszenka zarzucili NATO wrogie działania. Wymienili zagrożenia

Rosja i Białoruś uważają działania NATO w kontekście „kryzysu na Ukrainie” za wrogie i destabilizujące, a także grożące konfliktem zbrojnym pomiędzy krajami posiadającymi broń nuklearną – napisali w czwartek we wspólnym oświadczeniu przywódcy Rosji i Białorusi Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka po spotkaniu w Moskwie.

Przywódcy Rosji i Białorusi Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.  Fot. 	PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/POOL
Przywódcy Rosji i Białorusi Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/POOL

W oświadczeniu podkreślono, że Rosja i Białoruś są gotowe podjąć kroki militarne i dyplomatyczne w reakcji na działania NATO.

Najbardziej destabilizujące posunięcia Sojuszu

Więcej

Wojsko azerskie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/STRINGER

Przełom w konflikcie między Azerbejdżanem i Armenią? "Uzgodniliśmy treść porozumienia pokojowego"

Za najbardziej destabilizujące posunięcia Sojuszu Putin i Łukaszenka uznali między innymi plany rozmieszczenia w Europie amerykańskich rakiet średniego i bliskiego zasięgu i wzmacnianie potencjału antyrakietowego wspierającego europejski segment amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, a także „rozmieszczanie infrastruktury militarnej i znacznych sił wojskowych” na granicach Związku Rosji i Białorusi.

Obaj politycy potępili też „agresywną i konfrontacyjną politykę Unii Europejskiej” wobec Białorusi i Rosji, zarzucając jej ingerencję w ich sprawy wewnętrzne i stosowanie jednostronnych sankcji.

„Takie kroki przynoszą uszczerbek międzynarodowemu zrównoważonemu rozwojowi, a polityczne naciski, wywierane na kraje trzecie poprzez nielegalne mechanizmy sankcyjne, są niedopuszczalne” – głosi oświadczenie.

Dokument został podpisany w sytuacji, gdy niektóre wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa o NATO budzą zaniepokojenie innych członków Sojuszu. W ubiegłym tygodniu Trump powiedział np., że jeśli państwa członkowskie nie będą spełniać wymogów dotyczących nakładów na obronność, to „nie będzie ich bronić”. (PAP)

mw/ mms/gn/

Zobacz także

  • Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Putin potwierdził gotowość do negocjacji z Ukrainą bez warunków wstępnych

  • Donald Trump Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

    Trump: Putin mnie zwodzi, zaczynam wątpić, czy chce zakończyć wojnę

  • Władimir Putin odbywa spotkanie wideokonferencyjne z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Rosja mówi o odzyskaniu kontroli nad obwodem kurskim. Ukraina: doniesienia są nieprawdziwe

  • Steve Witkoff i Władimir Putin. Fot. EPA/KRISTINA KORMILITSYNA / SPUTNIK / KREMLIN POOL

    Piątkowa rozmowa Witkoffa i Putina. Kreml: pozowoliła zmniejszyć różnice stanowisk w sprawie Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP