Marszałek Sejmu był pytany w sobotę przez dziennikarzy o tematy rozmów na poniedziałkowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przyznał, że podczas posiedzenia RBN będzie w Waszyngtonie na spotkaniu szefów parlamentów NATO, które odbywa się dzień przed szczytem przywódców, prezydentów i premierów. Dodał, że na RBN reprezentować będzie go jego pierwszy zastępca, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.
Dopytywany o nadzieje przed najbliższym szczytem NATO ocenił, że będzie on się odbywać w cieniu wyborów prezydenckich w USA. Zaznaczył, że wśród kwestii, które powinny zostać poruszone jest pakiet wsparcia finansowego i militarnego dla Ukrainy. Dodał, że drugą kwestią są losy planów obronnych NATO i to "czy rzeczywiście rozmawiamy dzisiaj o rozszerzeniu (sojuszu - PAP), czy nie".
"Myślę, że ten szczyt będzie powiedzeniem sobie nawzajem "sprawdzam", jeżeli chodzi o wzajemne polityki, przede wszystkim w zaangażowaniu sił zbrojnych we wspólne projekty NATO, bo z tym bywa różnie" - powiedział Hołownia.
Przypomniał też, że jesienią pracę rozpocznie nowy sekretarz generalny NATO, premier Holandii Mark Rutte. Ocenił, że przyszłoroczny szczyt NATO, który odbędzie się w Hadze "będzie momentem, który (...) pozwoli nam zrobić jeszcze krok dalej".
W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem polskiej delegacji na szczyt NATO do Waszyngtonu. Wyjaśnił, że posiedzenie umożliwi dokładną "wymianę myśli i idei, związanych z tym, co będzie omawiane na szczycie NATO od strony politycznej". Prezydent powiedział też, że przekazał premierowi rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.
W czwartek prezydent rozmawiał też z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i najważniejszymi dowódcami wojskowymi m.in. na temat roli powstającego w Bydgoszczy JATEC, czyli natowskiego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, służącego m.in. wymianie doświadczeń między wojskowymi NATO i z Ukrainy. Wskazał też, że na szczycie NATO podejmowane będą m.in. decyzje dotyczące ulokowania Centrum w strukturach NATO; wyraził nadzieję, że będzie mogło ono uzyskać odpowiednie certyfikacje i rozpocząć pełną działalność na przestrzeni najbliższych dwóch lat, a w działalność JATEC będą mogły zaangażować się także inne państwa zaprzyjaźnione z NATO.
Szczyt Waszyngtoński to nadchodzące spotkanie głów państw i szefów rządów trzydziestu dwóch członków Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, jej krajów partnerskich oraz Unii Europejskiej, które odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca 2024 r. (PAP)
pp/