Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję ws. stóp procentowych

2024-03-06 15:44 aktualizacja: 2024-03-06, 20:47
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Fot. PAP/Rafał Guz
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Fot. PAP/Rafał Guz
Na zakończonym w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych – poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie. Główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc.

„W dniach 5-6 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie” – podał bank centralny w komunikacie.

Tym samym stopa referencyjna, główna stopa NBP, została utrzymana na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa wynosi 6,25 proc., a stopa depozytowa pozostała na poziomie 5,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 5,8 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa - 5,85 proc.

RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 r. Wówczas stopy zostały obniżone o 25 pkt. bazowych, do obecnego poziomu. 

Lewiatan: Stopy procentowe szybko się nie zmienią

„Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Na ostatniej konferencji prasowej prezes wskazał, że byłby bardzo zdziwiony, gdyby został przegłosowany wniosek obniżający stopy procentowe w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że prezes NBP nie będzie się dziwił w tym roku” – stwierdził ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Wskazał, że wprawdzie w marcu inflacja znajdzie się w celu inflacyjnym RPP – który wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. – ale zaznaczył, że będzie to sytuacja przejściowa.

„Jednocześnie będziemy świadkami rozkręcającej się konsumpcji wewnętrznej. Nie będzie to może 'gamechanger' stóp, ale na pewno może ostudzić zapał tych, którzy chcieliby wnioskować o obniżki. Już pierwsze oznaki tej zmiany nastawienia obywateli do konsumpcji widzieliśmy w danych o PKB za IV kw. 2023 r.” – stwierdził ekspert Lewiatana.

Przypomniał także, że zniesienie zerowego VAT na żywność i powrót do stawki 5-proc. również podbije inflację o ok. 1 pkt. proc.

„Już od kilku miesięcy argumentujemy, że nie widać ekonomicznych powodów dla utrzymywania rozwiązań z tarcz antyinflacyjnych. Mają one niewielki wpływ na samą inflację, za to całkiem spory na stronę kosztową budżetu. Jeden kwartał obowiązywania obniżonej stawki podatku to koszt 2,7 mld zł” – stwierdził Mariusz Zielonka. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

mmi/