O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej oceniła, że w bieżącym roku inflacja będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP – podał bank centralny w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady. RPP uznała, że w średnim terminie –m.in. przy utrzymaniu stóp procentowych – inflacja spadnie do celu NBP.

Pieniądze w portfelu Fot. PAP/Marcin Bielecki
Pieniądze w portfelu Fot. PAP/Marcin Bielecki

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP nie zmieniła stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, główna stopa procentowa polskiego banku centralnego wynosi nadal 5,75 proc.

„W ocenie Rady w bieżącym roku inflacja będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych, a także dalsze odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. W najbliższych kwartałach podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa, w warunkach dalszego ożywienia gospodarczego, przy wyraźnym wzroście popytu krajowego” – podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu RPP.

Rada stwierdziła także, że widzi szanse na spadek inflacji do celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.

Więcej

Banknoty. Fot. PAP/	Marcin Bielecki

Stopy procentowe w Polsce spadną później niż w innych krajach Europy. Kiedy będą pierwsze obniżki? 

„W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza w warunkach rosnącego popytu i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej” – podał NBP w komunikacie.

Jednak – według informacji NBP – Rada oceniła, że obecnie dynamika wynagrodzeń „nadal kształtuje się na wysokim poziomie”. Rada odniosła się także do inflacji w styczniu, która wg GUS wyniosła 5,3 proc. Wg Rady, do wzrostu inflacji przyczyniły się głównie „dokonane podwyżki administrowanych cen energii – w tym przede wszystkim częściowe odmrożenie cen nośników energii od lipca 2024 r. oraz podwyższenie taryf na dystrybucję gazu ziemnego od stycznia 2025 r.”, a także wyższa roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych.

„Jednocześnie podwyższona jest także inflacja bazowa, głównie ze względu na szybki wzrost cen usług, w tym w związku z wysoką dynamiką wynagrodzeń” – czytamy w komunikacie.

RPP poinformowała także, że zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB.

"Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 27 lutego 2025 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,1 – 5,7 proc. w 2025 r. (wobec 4,2 – 6,6 proc. w projekcji z listopada 2024 r.), 2,0 – 4,8 proc. w 2026 r. (wobec 1,4 – 4,1 proc.) oraz 1,1 – 3,9 proc. w 2027 r." – podał NBP w komunikacie.

Bank centralny poinformował także, że zgodnie z projekcją roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,9 – 4,6 proc. w 2025 r. (wobec 2,4 – 4,3 proc. w projekcji z listopada 2024 r.); 1,9 – 4 proc. w 2026 r. (wobec 1,7 – 4,0 proc.) oraz 1,1 – 3,5 proc. w 2027 r.

W komunikacie RPP oceniła, że inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych kształtuje się nieco powyżej celów inflacyjnych banków centralnych głównie wskutek podwyższonej inflacji bazowej, w tym dynamiki cen usług. Według Rady, perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej.

RPP podkreśliła, że dalsze jej decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. (PAP)

ms/ malk/

Zobacz także

  • Banknoty. Fot. PAP/	Marcin Bielecki

    RPP: w najbliższych kwartałach inflacja wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP 

  • Prezes NBP Adam Glapiński. Fot. PAP/	Radek Pietruszka

    Co dalej z inflacją w Polsce?

  • Banknoty. Fot. PAP/	Marcin Bielecki

    Stopy procentowe w Polsce spadną później niż w innych krajach Europy. Kiedy będą pierwsze obniżki? 

  • Logo Narodowego Banku Polskiego. Fot. PAP/Rafał Guz

    Co ze stopami procentowymi? Komunikat Rady Polityki Pieniężnej

Serwisy ogólnodostępne PAP