O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Stopy procentowe w Polsce spadną później niż w innych krajach Europy. Kiedy będą pierwsze obniżki? 

W Polsce obniżki stóp procentowych zobaczymy później niż w innych krajach Europy - wskazał w środę Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując decyzję RPP. Pierwsze obniżki będą dopiero w II kwartale 2025 r., wraz ze spadkiem inflacji - dodał.

Banknoty. Fot. PAP/	Marcin Bielecki
Banknoty. Fot. PAP/ Marcin Bielecki

Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.

Więcej

Zobacz galerię (1)
Pieniądze w portfelu Fot. PAP/Marcin Bielecki

Stopy procentowe bez zmian. Ostatni raz RPP zmieniła je rok temu

"Obniżki w Polsce zobaczymy później niż innych w krajach Europy, gdy inflacja znacznie wracać do celu inflacyjnego" - prognozuje Druchyn z PIE. Dodał, że bieżący konsensus zakłada pierwsze obniżki dopiero w II kwartale 2025 roku. "Odbędzie się to razem ze spadkiem inflacji, ekonomiści prognozują, że w tym samym czasie CPI zacznie powoli wracać do celu inflacyjnego" - podkreślił ekonomista.

Druchyn zauważył, że poziom stóp procentowych w Polsce jest porównywalny do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. "Kraje regionu nie dokonały obniżek w październiku - na Węgrzech i w Rumunii stopy wynoszą obecnie 6,5 proc., w Czechach 4,25 proc." - dodał.

Zwrócił uwagę, że słabe wyniki gospodarcze we wspólnocie zmuszają Europejski Bank Centralny do dalszych obniżek, aby zapewnić poprawę aktywności w strefie euro. Przypomniał, że w październiku EBC podjął decyzje o obniżce o 25 punktów bazowych. "Jutro Rezerwa Federalna USA najprawdopodobniej podejmie analogiczną decyzję" - ocenił. Dodał, że wśród krajów europejskich jedynie Norwegia nie obniżyła stóp procentowych natomiast "ekonomiści przewidują tam pierwsze cięcia w grudniu bieżącego roku".

Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. (PAP)

 

jls/ pad/

Zobacz także

  • Adam Glapiński Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Prezes NBP: największym wyzwaniem dla banków jest ryzyko prawne

  • Prezes NBP Adam Glapiński Fot. PAP/Albert Zawada

    Czy jest szansa na obniżki stóp procentowych? Prezes NBP odpowiada

  • Pieniądze w portfelu Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Fot. PAP/Marcin Obara

    Hołownia zwrócił się do prezesa NBP. "Polska to mistrz Europy drogich kredytów"

Serwisy ogólnodostępne PAP