Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ oceniło, że przyjęta w 2021 r. ustawa o służbie zagranicznej wprowadziła wiele rozwiązań finansowych i organizacyjnych, które powodują negatywne skutki dla funkcjonowania służby zagranicznej.
W noweli określono dodatkowe wymagania kompetencyjne dla osób starających się o uzyskanie statusu dyplomaty zawodowego, a także dodatkowe formy sprawdzania kwalifikacji osób ubiegających się o stanowiska kierownicze w służbie zagranicznej.
Nowe regulacje przewidują, że pracownicy służby dyplomatycznej będą przechodzili w stan spoczynku z ukończeniem 65. roku życia. Do tej pory osoba, która nie chciała zakończyć pracy w tym wieku, składała stosowny wniosek poparty aktualnymi badaniami lekarskimi, a ostateczna decyzja należała do ministra spraw zagranicznych. Natomiast w myśl nowelizacji ostatnie słowo będzie należało do dyrektora generalnego służby zagranicznej. Pracownikowi będzie przysługiwało odwołanie od negatywnej decyzji do sądu pracy.
Zmiana stopni w służbie dyplomatycznej
Nowela wprowadza nowy, najwyższy stopień w polskiej nomenklaturze dyplomatycznej, tj. ambasadora tytularnego, a także nową gradację stopni dyplomatycznych. Wyższe stopnie dyplomatyczne to odpowiednio od najwyższego do najniższego: minister pełnomocny, radca-minister, I radca, radca. Natomiast niższymi stopniami dyplomatycznymi będą, odpowiednio od najwyższego do najniższego: I sekretarz, II sekretarz, III sekretarz, attaché.
Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, na czele z Prezydentem @AndrzejDuda, Sejmem i Senatem, a także licznym członkom Rady Ministrów, w tym Ministrowi @Domanski_Andrz, które wsparły MSZ w procesie nowelizacji ustawy o Służbie Zagranicznej.
— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) December 10, 2024
Od 1 stycznia 2025 wiele codziennych…
Wprowadzono także dodatkowe świadczenia dla dyplomatów na placówkach w krajach objętych konfliktami zbrojnymi.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Szef MSZ Radosław Sikorski podziękował prezydentowi, posłom, senatorom oraz członkom Rady Ministrów za wsparcie dla jego resortu w procesie nowelizowania ustawy o służbie zagranicznej. "Od 1 stycznia 2025 wiele codziennych problemów polskich dyplomatów, szczególnie na placówkach wojennych oraz niebezpiecznych, znajdzie rozwiązanie" - napisał Sikorski na platformie X.(PAP)
reb/ par/ mar/