Dane te dowodzą, że Rosji udało się obejść sankcje polegające na zakazie wwożenia do tego kraju gotówki, a dolary i euro pozostają tam przydatnym narzędziem w handlu i podróżach.
Dolary i euro wwożono do Rosji m.in. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji, które nie wprowadziły sankcji handlowych przeciw Rosji. W przypadku ponad połowy wwiezionej gotówki nie wiadomo, z jakiego kraju trafiła ona do Rosji.
Dane uzyskano od komercyjnego dostawcy, który rejestruje i zestawia otrzymane informacje celne. Informacje obejmują okres od marca 2022 roku do grudnia roku ubiegłego.
Najczęściej wymienianą w Moskwie walutą jest obecnie chiński juan, ale szef ds. inwestycji zarządzającej aktywami firmy Astra Asset Management Dmitrij Polewoj powiedział agencji Reutera, że wielu Rosjan chce kupować dewizy w gotówce w celu wyjazdu za granicę lub jako formę przechowywania domowych oszczędności.
"Dla osób prywatnych dolar nadal jest wiarogodną walutą" – oznajmił.
"Choć USA i ich sojusznicy zrozumieli znaczenie wspólnego działania w celu uzyskaniu maksymalnej skuteczności sankcji, Rosja uczy się ich unikać i je osłabiać" – przyznał szef oddziału handlu międzynarodowego w amerykańskiej firmie Buchanan Ingersoll & Rooney, Daniel Pickard.
(PAP)
ang/