Rosjanie zaatakowali Lwów. Ostrzelali też rodzinne miasto Zełenskiego

2023-09-19 09:00 aktualizacja: 2023-09-20, 09:07
Zniszczenia we Lwowie, Fot. Twitter
Zniszczenia we Lwowie, Fot. Twitter
W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja przypuściła atak powietrzny za zachodni Lwów. Miastem wstrząsnęły eksplozje - podali lokalni urzędnicy w mediach społecznościowych. Zarówno mer Lwowa Andrij Sadowy, jak i gubernator regionu Maksym Kozicki wezwali ludzi do pozostania w schronach, ponieważ spodziewane są kolejne ataki.

18:26 USA, Niemcy i Wielka Brytania udzieliły Ukrainie największej pomocy militarnej, o wartości - odpowiednio - 44,9 mld dol., 18,3 mld dol. i 7,18 mld dol. Na następnych miejscach plasują się UE, Dania, Polska i Holandia - podaje we wtorek amerykański portal informacyjny Semafor.

Wartość pomocy wojskowej, jakiej Ukrainie udzieliły instytucje UE, Dania, Polska i Holandia wynosi odpowiednio 6 mld dol., 3,7 mld dol., 3,2 mld dol. i 2,7 mld dol. - przekazał Semafor.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek przybył do Stanów Zjednoczonych, weźmie w Nowym Jorku udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a w Waszyngtonie spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem. Jego wizyta zbiega się w czasie z zabiegami Bidena o zaaprobowanie przez Kongres USA pakietu pomocy wojskowej i humanitarnej dla Kijowa o wartości 24 mld dol. - podaje portal.

We wtorek w Nowym Jorku rozpoczęła się debata generalna z udziałem szefów państw i rządów, czyli najważniejsza część 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W debacie weźmie udział Zełenski. 

17:43 Szef Pentagonu i najwyższy rangą wojskowy USA wezwali do zwiększenia pomocy dla Ukrainy w zakresie obrony powietrznej

Należy dostarczyć Ukrainie więcej bardzo potrzebnych systemów obrony powietrznej - oświadczył we wtorek amerykański minister obrony Lloyd Austin na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem podczas 15. spotkania grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie lotniczej USA w Ramstein w Niemczech.

Polskę na spotkaniu reprezentował szef sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak.

Austin podkreślił, że więcej systemów obrony powietrznej jest Ukrainie niezbędne, aby pomóc w odpieraniu coraz intensywniejszych ataków powietrznych ze strony Rosji.

Szef Pentagonu podkreślił, że sojusznicy, którzy tworzą grupę kontaktową Ramstein, będą dążyć do tego, by Ukraina zwyciężyła.

Nie padły jednak zapewnienia o dostarczaniu Kijowowi broni dalekiego zasięgu, o którą proszą ukraińskie władze, motywując to tym, że siły ukraińskie muszą być w stanie uderzyć w rosyjskie wojska i obiekty na tyłach. Według agencji AP Amerykanie obawiają się, że Kijów mógłby użyć tej broni do uderzenia w głąb terytorium Rosji, co mogłoby rozwścieczyć Kreml.

16:05 Ekspert: nie rozumiem, dlaczego podejmowanie decyzji w sprawie dostarczenia Taurusów Ukrainie trwa tak długo

Ekspert wojskowa Claudia Major z Fundacji Polityki i Nauki stwierdziła, że nie rozumie, dlaczego niemiecki rząd nie zdecydował się jeszcze na dostarczenie Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. W programie telewizji ARD i ZDF we wtorek powiedziała, że może zrozumieć, że taka decyzja musi być "starannie rozważona", "ale nie może zrozumieć, dlaczego trwa to tak długo".

15:51 Sekretarz generalny Guterres: wojna na Ukrainie wywołała splot horrorów, które odczuwa cały świat

Wojna na Ukrainie wywołała splot horrorów, a jej skutki odczuwalne są na całym świecie - oświadczył we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, inaugurując debatę generalną na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Guterres wezwał też do gruntownych reform systemu ONZ, argumentując, że alternatywą jest "rozłam".

Jak powiedział sekretarz generalny ONZ, rosyjska agresja jest koronnym przykładem tego, co się dzieje, jeśli państwa nie przestrzegają podstawowych zasad Narodów Zjednoczonych.

"Wojna, rozpoczęta pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego, wywołała splot horrorów: zniszczone życia, naruszone prawa człowieka, straumatyzowane dzieci, rozbite nadzieje i marzenia" - oznajmił Guterres. Jak dodał, skutki wojny są odczuwane na całym świecie, wskazując, że "groźby jądrowe narażają na ryzyko nas wszystkich", łamanie traktatów ma konsekwencje dla bezpieczeństwa świata.

14:40 Okoliczności dotyczące ostrzału Kostiantyniwki na wschodzie Ukrainy, gdzie 6 września zginęło 15 osób, wymagają przeprowadzenia dogłębnego śledztwa; nie zapominajmy jednak, że to Rosja regularnie atakuje cele cywilne, a my prowadzimy wyłącznie działania obronne - podkreślił we wtorek Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Atak na Kostiantyniwkę był prawdopodobnie spowodowany pomyłką ukraińskich wojsk. W miasteczko trafił pocisk wystrzelony z ukraińskiej wyrzutni przeciwlotniczej Buk - ujawnił amerykański dziennik "New York Times". Jak podkreślono, "NYT" doszedł do takich wniosków po zbadaniu fragmentów pocisku, a także przeanalizowaniu zdjęć satelitarnych i treści publikowanych w mediach społecznościowych. Na prawdopodobieństwo ukraińskiej pomyłki miałyby także wskazywać relacje świadków.

W ocenie dziennika 6 września wczesnym popołudniem ukraińskie jednostki artyleryjskie ostrzeliwały rosyjskie pozycje z miejscowości Drużkiwka, położonej 16 km na północny zachód od Kostiantyniwki. Jeden z pocisków jakoby zboczył z kursu i eksplodował w Kostiantyniwce.

"Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się w zagranicznych mediach publikacji zawierających wątpliwości co do udziału Rosji w ataku na Kostiantyniwkę skutkuje powstawaniem teorii spiskowych. (...) Społeczeństwo na pewno otrzyma odpowiedź na pytanie, co dokładnie się stało" - zadeklarował Podolak w komunikacie na Twitterze

13:28 Komisja Europejska proponuje dalsze przedłużenie tymczasowej ochrony osób uciekających przed agresją Rosji na Ukrainę na okres od 4 marca 2024 r. do 3 marca 2025 r. Zapewni to pewność i wsparcie ponad 4 milionom osób korzystającym z ochrony w całej Unii Europejskiej - podała Komisja we wtorek.

UE aktywowała dyrektywę o ochronie tymczasowej w dniu 4 marca 2022 r. jednomyślną decyzją państw członkowskich i została ona automatycznie przedłużona o jeden rok. Komisja uważa, że powody do tymczasowej ochrony nadal istnieją i że w związku z tym tymczasową ochronę należy przedłużyć jako niezbędną i odpowiednią reakcję na obecną, niestabilną sytuację, która nie sprzyja jeszcze bezpiecznemu i trwałemu powrotowi osób korzystających z tymczasowej ochrony w UE.

Ten wniosek Komisji będzie teraz musiał zostać przyjęty przez Radę.

12:15 Dania przekaże Ukrainie kolejnych 45 czołgów, będzie to 30 pojazdów Leopard 1 oraz 15 zmodernizowanych T-72EA - poinformował duński minister obrony Troels Lund Poulsen.

Wcześniej rząd w Kopenhadze we współpracy z Niemcami oraz Holandią wysłał na Ukrainę 100 czołgów Leopard 1.

Według Poulsena czołgi T-72EA mają zostać przygotowane wspólnie z innymi krajami, które mają do nich dostęp i mogą je nabyć. "Szczegóły są jeszcze dopracowywane" - podkreślił.

Minister obrony wyraził przekonanie, że T-72EA będą mogły zostać szybko wykorzystane przez ukraińskie siły zbrojne do walki na froncie, gdyż żołnierze mają już doświadczenie w obsłudze tych pojazdów. Przekazanie Leopard 1 wymaga przeprowadzenia wcześniejszych szkoleń.

12:11 Tragiczny w skutkach atak na Kostiantyniwkę na wschodzie Ukrainy, w wyniku którego 6 września zginęło 15 osób, a ponad 30 zostało rannych, był prawdopodobnie spowodowany pomyłką ukraińskich wojsk; w miasteczko trafił pocisk wystrzelony z ukraińskiej wyrzutni przeciwlotniczej Buk - ujawnił amerykański dziennik "New York Times".

Dziennikarze "NYT" doszli do takich wniosków po zbadaniu fragmentów pocisku, a także przeanalizowaniu zdjęć satelitarnych i treści publikowanych w mediach społecznościowych. Jak podkreślili, na prawdopodobieństwo ukraińskiej pomyłki wskazują także relacje świadków.

Tuż po tragicznym zdarzeniu władze Ukrainy próbowały utrudnić reporterom dotarcie do miejsca ataku, lecz ostatecznie udało się tam przybyć i przeprowadzić niezależne śledztwo. Wynika z niego, że 6 września wczesnym popołudniem ukraińskie jednostki artyleryjskie ostrzeliwały rosyjskie pozycje z miejscowości Drużkiwka, położonej 16 km na północny zachód od Kostiantyniwki. Jeden z pocisków niestety zboczył z kursu i eksplodował w Kostiantyniwce - czytamy na portalu dziennika.

12:04 "Mam nadzieję, że dostawa Taurusów nie potrwa tak długo, jak debata w Niemczech na temat (dostaw) czołgów" dla Ukrainy, mówił na początku sierpnia ambasador Ukrainy w RFN Ołeksij Makejew o braku decyzji w sprawie dostarczenia potrzebnych Ukrainie pocisków manewrujących. Dotąd nic się tej sprawie nie zmieniło. Rząd RFN miał trudności z niemal każdym rozszerzeniem pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy, piszą media.

"Niemiecki rząd miał trudności z niemal każdym rozszerzeniem pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy. Od 5 000 hełmów ochronnych po czołgi Leopard, była to długa droga, powolne stąpanie, zawsze z pytaniem, jak daleko można się posunąć, nie drażniąc zbytnio Władimira Putina, nie będąc postrzeganym jako strona wojenna. Słowa +niebezpieczeństwo eskalacji+ pojawiało się w kancelarii raz po raz" - napisał w połowie września tygodnik "Spiegel". "Olaf Scholz zawsze spoglądał w stronę USA. Dopiero gdy Waszyngton zgodził się dostarczyć czołgi, przezwyciężył swoje wątpliwości"

W poniedziałek minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy wartości 400 milionów euro. Obejmuje on m.in amunicję, poinformował polityk w poniedziałek w rozmowie z portalem dziennika "Bild". Pakiet nie zawiera jednak pocisków manewrujących Taurus, których domaga się Ukraina. "Niemiecki rząd nie zdecydował jeszcze, czy wysłać pociski manewrujące Taurus" - powiedział Pistorius.

11:44 Rosja wyeksportowała w tym roku do Turcji z zaanektowanych terenów Ukrainy węgiel o wartości co najmniej 14,3 mln dolarów – informuje agencja Reutera, na podstawie rosyjskich danych celnych, do których uzyskała dostęp.

Od lutego do lipca bieżącego roku do Turcji dostarczono około 160 tys. ton węgla wydobytego w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy. Dwóch producentów wymienionych w danych celnych potwierdziło agencji Reutera, że przetransportowali w tym czasie węgiel z tych dwóch obwodów do Turcji.

W odróżnieniu od USA i UE Turcja, która należy do NATO, nie wprowadziła ograniczeń na handel z Rosją ani z terenami Ukrainy okupowanymi przez Rosję.

11:22 Wkrótce na Ukrainę dotrą obiecane amerykańskie czołgi M1 Abrams, olbrzymie znaczenie w wojnie z Rosją ma obecnie obrona powietrzna - oświadczył amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin na konferencji prasowej otwierającej 15. spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie lotniczej USA w Ramstein w Niemczech.

Austin zwrócił uwagę na nasilające się ataki Rosji na ukraińskie porty oraz infrastrukturę związana z produkcją zboża, co prowadzi do gwałtownego zaostrzenia się kryzysu żywnościowego na całym świecie. W obliczu tych ataków, kluczowe jest zapewnienie Ukrainie możliwej pomocy w obronie przestrzeni powietrznej - podkreślił.

Jednocześnie jednak niezmiennie potrzebne jest dostarczanie Kijowowi amunicji 155-mm - apelował szef Pentagonu przed spotkaniem, w którym biorą udział przedstawiciele ponad 50 państw.

Kluczowym tematem spotkania w Ramstein będzie przyszłość sił zbrojnych Ukrainy i sposób, w jaki koalicja będzie ewoluować w celu pomocy Kijowowi w budowaniu zdolności jego wojska w dłuższej perspektywie - zapowiedział Austin.

"W ostatnich miesiącach Rosja w dalszym ciągu atakowała ukraińskie porty i infrastrukturę zbożową. Do tej pory ataki te zniszczyły co najmniej 280 tysięcy ton zboża. To ilość, która wystarczyłaby, aby nakarmić aż 10,5 miliona ludzi w ciągu roku" - powiedział szef Pentagonu.

10:36 Ukraiński policjant zginął we wtorek, gdy siły rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim Chersoń na południu kraju, trafiając w przystanek trolejbusowy – poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin na Telegramie.

„Rano w Chersoniu na skutek ostrzału rosyjskiej artylerii zginął 49-letni sierżant policji. Dwóch cywilów zostało ciężko rannych – wroga artyleria zniszczyła trolejbus z pasażerami. Rannych hospitalizowano” – podał Prokudin

10:27 Przekazaliśmy Ukrainie 50 pojazdów gąsienicowych, służących do transportu broni, żywności i wody w terenie, gdzie nie ma dróg - podało norweskie ministerstwo obrony.

"Gąsienicowe pojazdy transportowe dobrze radzą sobie tam, gdzie nie mogą dojechać samochody ciężarowe" - podkreślił szef norweskiego resortu obrony Bjoern Arild Gram.

Jak zaznaczono w komunikacie, pojazdy o nazwie M548 (w Norwegii znane jako NM199) były przechowywane w magazynach norweskich sił zbrojnych, ale są w dobrym stanie technicznym.

10:20 Pięć osób zginęło, a 15 odniosło w ciągu ostatniej doby obrażenia w wyniku rosyjskich ataków w obwodach donieckim na wschodzie i chersońskim na południu Ukrainy – poinformowały władze obwodowe.

Dwie osoby zginęły w poniedziałek w obwodzie donieckim: w Piwnicznem i w Awdijiwce. W różnych miejscach obwodu ranne zostały cztery osoby – podał p.o. szefa władz obwodu donieckiego Ihor Moroz na Facebooku.

Natomiast w obwodzie chersońskim trzy osoby poniosły śmierć, a 11 odniosło obrażenia – podał szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin we wtorek na Telegramie. Jak podkreślił, obwód był ostrzeliwany w ciągu ostatniej doby prawie 100 razy.

10:16 W poniedziałek wieczorem do naszej organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju; z formalnego punktu widzenia jest to wniosek o konsultacje, a zatem pierwszy krok w postępowaniu prawnym - przekazał rzecznik Światowej Organizacji Handlu (WTO) w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera. Dzień wcześniej władze w Kijowie oznajmiły, że złożyły skargę na Polskę, Węgry i Słowację.

Przedstawiciel WTO cytowany przez Reutersa nie wymienił nazw państw będących stronami postępowania. W poniedziałek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko informowała jednak, że przedmiotem skargi są działania władz w Warszawie, Budapeszcie i Bratysławie.

09:44 Rosyjski atak na Lwów, dokonany w nocy z poniedziałku na wtorek przy pomocy dronów kamikadze, skutkował śmiercią mężczyzny, który pracował w ostrzelanym magazynie przemysłowym - powiadomił mer Lwowa Andrij Sadowy. Wcześniej władze miasta i obwodu lwowskiego informowały o jednej osobie rannej.

Na miejscu zdarzenia wciąż pracują strażacy, którzy walczą z pożarem. Ogień rozprzestrzenił się na powierzchni niemal 10 tys. metrów kwadratowych. Łącznie zniszczono trzy magazyny. Znajdowały się w nich okna, produkty chemiczne i pomoc humanitarna zgromadzona przez organizację Caritas-Spes - przekazał Sadowy na Telegramie

08:29 W pierwszej połowie września kontynuowane były ciężkie walki wokół wysp w dolnym biegu Dniepru w obwodzie chersońskim na Ukrainie, gdzie obecnie przebiega linia frontu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że obie strony przeprowadzały wypady na wyspy i przeciwległe brzegi rzeki przy użyciu małych łodzi. Jak wskazano, istnieje realna możliwość, że rosyjskie operacje na tym obszarze zostały zdynamizowane, od kiedy sektor ten znalazł się w gestii nowo utworzonego 40. Korpusu Armijnego.

09:23 W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę przy pomocy 30 dronów kamikadze produkcji irańskiej, zniszczyliśmy 27 takich maszyn - powiadomiły siły powietrzne ukraińskiej armii. Aż 18 spośród tych bezzałogowców atakowało cele w obwodzie lwowskim na zachodzie kraju, nie udało się zestrzelić trzech z nich - oznajmił gubernator tego regionu Maksym Kozycki.

Siły wroga wykorzystały drony Shahed-131 i Shahed-136, a także jedną rakietę balistyczną krótkiego zasięgu Iskander-M. Atak przeprowadzony z terytorium okupowanego Krymu i sąsiedniego Kraju Krasnodarskiego był wymierzony w regiony centralnej, południowej i zachodniej Ukrainy - czytamy w komunikacie sił powietrznych opublikowanym na Telegramie

08:29 W pierwszej połowie września kontynuowane były ciężkie walki wokół wysp w dolnym biegu Dniepru w obwodzie chersońskim na Ukrainie, gdzie obecnie przebiega linia frontu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że obie strony przeprowadzały wypady na wyspy i przeciwległe brzegi rzeki przy użyciu małych łodzi. Jak wskazano, istnieje realna możliwość, że rosyjskie operacje na tym obszarze zostały zdynamizowane, od kiedy sektor ten znalazł się w gestii nowo utworzonego 40. Korpusu Armijnego.

"Liczba zaangażowanych sił jest stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi frontami, jednak obie strony postrzegają ten obszar jako strategicznie ważny. Daje on również możliwość odciągnięcia jednostek przeciwnika od intensywnych walk w obwodach zaporoskim i donieckim" - podkreśliło brytyjskie ministerstwo obrony.

08:14 Większość rosyjskich przekazów propagandowych dotyczących inwazji na Ukrainę, powielanych potem przez media, powstaje w organizacji pozarządowej Dialog; działalność Dialogu jest prawdopodobnie koordynowana przez Siergieja Kirijenkę, pierwszego zastępcę szefa administracji Władimira Putina - informuje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Już w lutym 2022 roku, na początku agresji Kremla na sąsiedni kraj, Dialog stworzył wiele kanałów w sieci społecznościowej Telegram. Próbowano w ten sposób narzucić propagandową narrację na temat wojny i generować "przekazy dnia" na użytek publicystów, mediów i tzw. blogerów wojskowych, czyli internetowych komentatorów popierających inwazję.

07:06 W wyniku nocnego rosyjskiego ataku na Lwów, dokonanego przy pomocy dronów, ranna została jedna osoba; mężczyzna, który ucierpiał, ma otwarte złamanie kończyny i przebywa w szpitalu; jego stan zdrowia jest oceniany jako poważny - poinformowali we wtorek gubernator obwodu lwowskiego Andrij Kozycki i mer tego leżącego na zachodzie Ukrainy miasta Andrij Sadowy.

06:47 We wtorek prezydent RP Andrzej Duda wystąpi podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i weźmie udział w przyjęciu organizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena. To trzeci dzień wizyty prezydenta RP w Nowym Jorku.

Prezydent rozpocznie wtorkowy program w ONZ od wzięcia udziału w debacie generalnej światowych przywódców w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Duda jest piąty na liście mówców i wystąpi niedługo po prezydencie USA Joe Bidenie, który będzie mówił jako drugi.

04:25 W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja przypuściła atak powietrzny za zachodni Lwów. Miastem wstrząsnęły eksplozje - podali lokalni urzędnicy w mediach społecznościowych.

Zarówno mer Lwowa Andrij Sadowy, jak i gubernator regionu Maksym Kozicki wezwali ludzi do pozostania w schronach, ponieważ spodziewane są kolejne ataki.

01:17 Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w poniedziałek z wiceprzewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Hanem Zhengiem na marginesie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak powiedział rzecznik Departamentu Stanu, rozmowa dotyczyła m.in. Tajwanu oraz wojny na Ukrainie.

Jak powiedział w oświadczeniu rzecznik resortu Matthew Miller, Blinken i Han odbyli "szczerą i konstruktywną rozmowę" i wymienili poglądy na temat kluczowych problemów, w tym "rosyjskiej agresji na Ukrainę i prowokacji Korei Północnej. Blinken miał też podkreślić "wagę pokoju i stabilności" wokół Cieśniny Tajwańskiej.