O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rosyjski atak rakietowy na Kijów

Kilkanaście głośnych eksplozji słychać było w poniedziałek wczesnym rankiem w stolicy Ukrainy, Kijowie, która została zaatakowana przez Rosję pociskami manewrującymi i balistycznymi. W kilku dzielnicach spadły odłamki zestrzeliwanych rakiet. Są informacje o pożarach.

W centrum miasta wyraźnie było słychać świst sunących w niebie rakiet, a niebo rozświetlały czerwone łuny. Nad dzielnicą Hołosijiw widać było kłęby czarnego dymu. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że częściowo została tam zniszczona kotłownia.

Rosyjski atak uszkodził szklane elementy wejścia na stację metra Swiatoszyn. W dzielnicy o tej samej nazwie płonęły cztery samochody; odłamki spadły też na zabudowania gospodarcze - przekazał Kliczko.

Alarm bombowy w Kijowie, ogłoszony o godz. 4.40 (3.30 czasu polskiego), trwał 1 godz. 45 min.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak zapowiedział, że Rosjanie mogą oczekiwać na odpowiedź w związku z porannymi uderzeniami. „Za wszystko nadejdzie odpowiedź. Przeciwnik ją odczuje” – napisał na Telegramie.

 

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/wr/sma

Polska aktywowała samoloty po ataku lotniczym Rosji na Ukrainę

Polskie i sojusznicze samoloty zostały aktywowane wcześnie rano w poniedziałek, aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej po tym, jak Rosja rozpoczęła ataki lotnicze na Ukrainę, poinformowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP.

W południowo-wschodniej części kraju może wystąpić zwiększony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operacji w naszej przestrzeni powietrznej przez polskie i sojusznicze samoloty - poinformowało Dowództwo w serwisie społecznościowym X.

Południowo-wschodnia część Polski graniczy z Ukrainą. Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy. Ostatnią tak wzmożoną aktywność rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu zanotowano 27 sierpnia br.

Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a Dowództwo Operacyjne RSZ na bieżąco monitoruje sytuację.

sma/

Zobacz także

  • Szef MSZ Radosław Sikorski Fot. PAP/Paweł Supernak

    Szef MSZ leci do Madrytu. Będzie spotkanie Wielkiej Piątki

  • Szef MSZ Norwegii Espen Barth Eide i szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha w Charkowie Fot. X/ Espen Barth Eide

    Norwescy ministrowie musieli uciekać przed rosyjskimi bombami w Charkowie

  • Uczestnicy szczytu w Paryżu Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN

    Szczyt w Paryżu. Źródło UE: przywódcy wątpią, czy Rosja wdroży częściowe zawieszenie broni

  • Emmanuel Macron Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

    Szczyt w Paryżu. Prezydent Francji o "siłach reasekuracyjnych" w Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP