Rozrywka w jesiennej ramówce TVP

2024-08-29 11:32 aktualizacja: 2024-08-30, 11:49
Barbara Kurdej-Szatan na prezentacji jesiennej ramówki Telewizji Polskiej. Fot. PAP/Rafał Guz
Barbara Kurdej-Szatan na prezentacji jesiennej ramówki Telewizji Polskiej. Fot. PAP/Rafał Guz
Telewizja Polska na jesień przygotowała bogatą i różnorodną ofertę, jeśli chodzi o rozrywkę. Wśród wielu premier m.in. seriale kryminalne „Profilerka” i „Gra z cieniem” oraz teleturniej „Cudowne lata” z Barbarą Kurdej-Szatan w roli prowadzącej. Na antenie zobaczymy także znane formaty w odświeżonej formule. „Różnie to można nazwać: powrót do domu, na stare śmieci. To jest trochę nostalgiczne, kiedy wraca się do czegoś, co się robiło przez lata” – mówi PAP Life Robert Janowski, który znów jest prowadzącym „Jaka to melodia?”.

28 sierpnia wieczorem w nowej hali zdjęciowej Telewizji Polskiej odbyła się prezentacja jesiennej ramówki TVP. Wydarzenie poprowadzili Barbara Kurdej-Szatan, którą zobaczymy jako prowadzącą nowy program rozrywkowy „Cudowne lata”, Paulina Chylewska, dziennikarka sportowa, która jesienią poprowadzi jubileuszową 15. edycję „The Voice of Poland” oraz Kuba Badach, nowy juror w tym programie.

„Ta ramówka to jest pierwszy krok na długiej drodze odbudowy Telewizji Polskiej” - mówił na konferencji Tomasz Sygut, dyrektor generalny Telewizji Polskiej. „Jest miksem tego, co w tej telewizji było najlepsze. Świetnych seriali, programów rozrywkowych, bo niczego nie zdejmujemy (…). Bardzo cieszy mnie to, że te programy, które od lat goszczą w polskich domach, jakby zyskały nową twarz - zostały odświeżone, mają nową scenografię, mają też wreszcie nowe twarze”.

Co nowego zobaczymy? Zacznijmy od propozycji serialowych. W sobotnie wieczory Jedynka pokaże nowy serial kryminalny "Profilerka". Jego akcja rozgrywa się na Pojezierzu Augustowskim, gdzie dochodzi do makabrycznej zbrodni. Na najważniejsze pytanie: "Kto zabił?" będą szukać odpowiedzi komisarz Karol Nadzieja, w którego wcieli się znakomity aktor Michał Czernecki, a pomagać mu będzie tytułowa profilerka Julia, która ma na swoim koncie wiele rozwiązanych głośnych i tajemniczych spraw. W tej roli zobaczymy Wiktorię Gorodeckają („Biała odwaga”, „Niebezpieczni dżentelmeni”, „Doppeganger. Sobowtór”), dla której jest pierwsza główna rola na ekranie.

W rozmowie z PAP Life Wiktoria Gorodecja powiedziała: „Bardzo się ucieszyłam z "Profilerki" także dlatego, że Julia uprawia konkretny zawód. Starałam się poznać, na czym polega ta praca. Przeczytałam książki polskiego profilera, Jana Gołębiowskiego (psycholog kryminalny, autor wielu publikacji na temat profilowania nieznanych sprawców przestępstw – red.) i jestem pełna podziwu dla ludzi, którzy wykonują ten zawód. Muszą mieć ogromną wiedzę z wielu dziedzin, z medycyny sądowej, psychologii. Czasami profilerzy potrafią określić wiek i wykształcenie sprawcy”.

W pozostałych rolach zobaczymy m.in.: Jowitę Budnik, Andrzeja Mastalerza, Jędrzeja Hycnara, Monikę Pikułę, Kamila Nożyńskiego, Mateusza Banasiuka. „Profilerka” od 7 września w TVP1, o godz. 20.20.

W niedzielne wieczory (od 16 września), także w Jedynce, debiutuje serial w stylu kryminał noir zatytułowany „Gra z cieniem” w reż. Kingi Dębskiej. To rozgrywająca się w stalinowskiej Polsce, a sięgająca korzeniami czasów wojny, szpiegowsko-miłosna historia brawurowej ucieczki z więzienia lekarki Heleny Bielawskiej (w tej roli Natalia Rybicka).

„Myślę, że "Grą z Cieniem" zaskoczę swoich widzów. To bardzo stylowy kryminał noir z mocną akcją, ale nie pozbawiony psychologicznej głębi i akcentów humorystycznych. Mimo iż fabuła jest osadzona w stalinowskiej Polsce, nie ma tu nic z patriotyczno-ubeckiej sztancy. Co więcej, to serial poniekąd feministyczny. Niesprawiedliwość, która spotyka główną bohaterkę, bardzo mnie porusza, a jeszcze bardziej wzrusza mnie solidarność kobiet, z którymi przyszło jej siedzieć w celi. Cieszę się, że dostałam tę propozycję i zrobiłam męskie kino akcji z kobiecą duszą” – powiedziała w komunikacie prasowym Kinga Dębska.

W „Grze z cieniem”, prócz Natalii Rybickiej, występuje plejada gwiazd: Marcin Hycnar, Grzegorz Małecki, Karolina Gruszka, Kinga Preis, Julia Wyszyńska, Marcin Czarnik i Ewa Wiśniewska.

Natomiast w Dwójce od 12 września wieczorami będzie można oglądać drugi sezon serialu kryminalno-sensacyjnego „Krucjata II”, który dotyka jednego z najtragiczniejszych zjawisk współczesnego świata – narkomanii. W rolach głównych ponownie zobaczymy Tomasza Schuchardta, który wciela się w znanego już widzom komisarza Luizjana oraz Sebastiana Delę, który gra młodego policjanta Bronka, dla którego zwalczanie narkobiznesu staje się sensem życia. Do obsady dołączyła m.in. Paulina Gałązka.

Miłośników seriali kostiumowych zainteresuje polsko-ukraińska produkcja „Kawa z kardamonem” (od soboty 7 września, godź 17. 35). To historia miłośna, która rozgrywa się w Cesarstwie Austrii w czasie Wiosny Ludów. W rolach głównych zobaczymy Pawła Deląga i Olenę Lavrenyuk. Losy zakochanej pary widzowie śledzić będą przez osiem wieczorów.

W jesiennej ramówce nie zabraknie kontynuacji popularnych polskich produkcji takich jak „Komisarz Alex” (w nowym sezonie akcja zostanie przeniesiona z Łodzi do Warszawy), „Klan”, „Korona królów. Jagiellonowie”, „Ojciec Mateusz”. Natomiast Widzowie Dwójki nadal będą mogli śledzić losy bohaterów „Na dobre i na złe” (w tym roku serial obchodzi jubileusz 25 lat!) „Barw szczęścia”, „Na sygnale” i „M jak miłość”.

Przejdźmy do programów rozrywkowych. Jeśli chodzi o „Pytanie na Śniadanie”, wszystkie pary prowadzących zostają bez zmian. Ale od jesieni dołączy do zespołu programu 93-letnia Teresa Godlewska. Jej życie to gotowy scenariusz na film. Pani Teresa, która w młodości była sąsiadką marszałka Józefa Piłsudskiego, zwiedziła 66 krajów, pracowała m.in. na plantacjach bawełny, była tancerką, prowadziła butik w Dubaju, a kiedy zbankrutowała, przez kilka miesięcy mieszkała w noclegowni dla bezdomnych. 93-latka będzie udzielała porad osobom dojrzałym.

W „Pytaniu na Śniadanie” znajdzie się także nowy cykl poświęcony rodzinom zastępczym, który poprowadzi Magdalena Różczka. Aktorka od lat działa charytatywnie, a niedawno założyła własną fundację „Ukochani”, która wspiera i propaguje rodzicielstwo zastępcze.

„Jaka to melodia?” to jeden z najstarszych i najbardziej ulubionych formatów w TVP. Po sześciu latach przerwy powraca w roli prowadzącego Robert Janowski, który był związany z programem od samego początku. W 1997 roku został jego pierwszym gospodarzem i przez 21 lata, aż do 2018 roku, poprowadził prawie 4 tysiące odcinków.

„Różnie to można nazwać: powrót do domu, na stare śmieci. To jest trochę nostalgiczne, kiedy wraca się do czegoś, co się robiło przez lata. Mimo sześciu lat przerwy, czuję się z tym programem nierozerwalnie związany. Cieszę się, że wróciła Agnieszka Żmijewska, reżyserka programu, z którą pracowałem przez ostatnie trzy lata przed przerwą. Bardzo mi na tym zależało, bo to jest inna jakość realizacji piosenek. Nie stajemy przed kamerą, żeby po prostu zaśpiewać, są to raczej klipy do wykonywanych utworów. Całą produkcja telewizyjna jest też bardzo OK. Dziękuję im, że przyjęli mnie do siebie przyjaźnie” powiedział PAP Life Robert Janowski. Emisja pierwszego odcinka z nowym-starym prowadzącym w sobotę, 31 sierpnia o godz.18:40 w TVP1.

W niedzielne popołudnia w Dwójce (od 8 września, godz. 16:10) pojawi się nowy rozrywkowy show „Cudowne lata”, które łączy w sobie elementy teleturnieju, programu muzycznego, widowiska tanecznego, a nawet talk-show. Program jest adaptacją głośnego cyklu „Boomerissima”, który zdobył ogromną popularność we Włoszech. „Cudowne lata” polegają na rywalizacji dwóch pokoleń: Boomerów i Milenialsów. Co różni, a co łączy te dwa pokolenia? Kto wie więcej o życiu? Czyja muzyka jest bardziej nośna, a wspomnienia – bardziej kolorowe?

W drużynie Boomerów znajdą się topowi polscy muzycy, sportowcy, aktorzy, kabareciarze, dziennikarze i osobowości medialne. Natomiast drużynę Milenialsów reprezentować będą popularni influencerzy, aktorzy i wokaliści młodego pokolenia. Skład drużyn będzie się zmieniać co tydzień. W roli prowadzącej - Barbara Kurdej-Szatan.

„Jest też rywalizacja, ale nie tylko o to chodzi. Starsi dzielili się przepięknymi, wzruszającymi historiami, których młodsi słuchali z ogromnym zaciekawieniem. I na odwrót – starsi uczyli się od młodszych, jakiej muzyki słuchają, jakich zwrotów używają, co czytają, co ich inspiruje. Często się zdarzało, że te grupy się mieszały, wśród milenialsów byli ludzie koło czterdziestki, których interesowało to samo, co tzw. boomersów. W trakcie nagrań było dużo śmiechu, ale też sporo osobistych wspomnień, które wywoływały wzruszenie. Mam nadzieję, że ten cudowny nastrój udzieli się widzom” powiedziała PAP Life Barbara Kurdej-Szatan.

Od soboty, 7 września o godz. 20:00 Dwójka zaprasza widzów na premierowe odcinki jubileuszowej, 15. edycji „The Voice of Poland”. W fotelach trenerów muzycznego show ponownie zasiądą Tomson i Baron z zespołu Afromental oraz Lanberry, po przerwie wraca Michał Szpak, który był już trenerem „„The Voice of Poland” czterokrotnie. Pojawia się też nowy juror, Kuba Badach.

„Wielokrotnie słyszałem, że źródełko z młodymi talentami wyschło. To nie jest prawda. Już mogę w tym momencie powiedzieć, że usłyszymy w tej edycji kilka takich głosów, które naprawdę zachwycają i parę razy, mówiąc konkretnie, zbierałem szczękę z podłogi” – Badach mówił na konferencji.

Program poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Musiał. Chylewską, która po siedmiu latach wróciła do TVP, wszyscy znają jako dziennikarkę sportową. Tym razem zobaczymy ją w nowej roli. „"The Voice of Poland" jest dla mnie szansą, żeby pokazać trochę inną swoją odsłonę, bardziej uczuciową i emocjonalną. Te pierwsze etapy programu, czyli przesłuchania w ciemno są etapami bardzo relacyjnymi. Tam wszystko opiera na emocjach uczestników, ich rodzin, przyjaciół, znajomych, którzy bardzo im kibicują i bardzo chcą, żeby znaleźli się w kolejnym etapie programu. Mnie też udzielały się te emocje i naprawdę byłam głęboko poruszona, kiedy okazywało się, że z jakiegoś powodu fotele trenerów się nie odwracały. Było mi po prostu zwyczajnie bardzo przykro, bo ludzie w naszym kraju naprawdę świetnie śpiewają” - powiedziała PAP Life Paulina Chylewska.

Nowych prowadzących zobaczymy także w kultowym „Kole Fortuny”. Będzie to Agnieszka Dziekan, dziennikarka i prezenterka pogody „Pytania na śniadanie” oraz nowa twarz TVP - Błażej Stencel, aktor i laureat projektu rekrutacyjnego TVP „Włącz się! Zmieniajmy się razem” w kategorii „Rozrywka”, do którego zgłosiło się ponad dwa tysiące osób. (TVP2, od poniedziałku do piątku od 2 września, godz. 16:00)

Z kolei w jesiennej edycji teleturnieju „Tak to leciało” w roli gospodarza zadebiutuje popularny aktor i wokalista - Kacper Kuszewski. (TVP2, w czwartki od 12 września, godz. 20:50).

Nowością będzie program „Jak to się mówi – Kasia u Bralczyka”, który poprowadzą dr Katarzyna Kasia, znana filozofka, publicystka i profesor Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca. Profesor Bralczyk podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, komentując język współczesnej polityki czy niepoprawne formy językowe. Katarzyna Kasia postawi pytania, które nurtują nie tylko widzów, ale również samego Profesora. Będą to rozmowy na różne tematy związane z mową codzienną, idiomami, nowomową czy językiem debaty publicznej. Program będzie można oglądać na antenie Dwójki w niedziele od 8 września o godź 17.55.

Także w Dwójce zadebiutuje nowy format kulinarno-detektywistyczny „Górna półka smaku” z udziałem ekscentrycznego młodego szefa kuchni Orsona Hejnowicza (pracował m.in. w skandynawskich gwiazdkowych) oraz Marka Krajewskiego, jednego z najbardziej znanych polskich autorów kryminałów. Hejnowicz będzie odwiedzał producentów żywności na Dolnych Śląsku, poznawał ich tradycje, przepisy i produkty. Tajemniczy, introwertyczny pisarz-detektyw będzie za nim podążać krok w krok, przy okazji tropiąc lokalne historie z dreszczykiem. (niedziele od 22 września, godz. 17:10)

Natomiast w Jedynce nowością będzie program „Daję słowo Maciek Orłoś”, w którym znany dziennikarz będzie rozmawiał z wybitnymi osobistościami świata polskiej kultury i sztuki. (niedziele od 22 września, godz. 17:35)

Jesienią na widzów TVP czeka też 11. edycja programu „Rolnik szuka żony”. Tym razem miłość szukać będzie pięcioro rolników. Wśród nich będzie jedna kobieta – 57-letnia Agata z Mazowsza. Prowadzącą programu pozostaje Marta Manowska. (TVP1, niedziele od 15 września, godz. 21:20)

Autorka: Iza Komendołowicz

ep/