O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rusza jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

W najbliższy weekend rozpocznie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie lub zrzucana z samolotów. Nie wolno jej dotykać - podał Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Lis Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Lis Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących od 9 do 20 września prowadzić będzie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii.

MUW podkreślił, że szczepionka przeciwko wściekliźnie będzie wykładana ręcznie i zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Akcja nie obejmie zbiorników wodnych, dróg ani terenów zabudowanych.

Szczepionki dla lisów umieszczane są we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Nie wolno ich dotykać. Uodparniają wyłącznie lisy.

Więcej

Fot. PAP/Rafał Guz

Mazowsze. Coraz więcej zwierząt zaszczepionych przeciw wściekliźnie

"Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt" - zaznaczył MUW.

"Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii" - wyjaśniły służby wojewody.

Jak przypomniał MUW, lis to zwierzę wolno żyjące, najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny, a regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

"W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 31 przypadków. W 2023 roku nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt" - zaznaczył MUW.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

kno/

Zobacz także

  • Szczepienie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Lech Muszyński

    Zaszczepiono ponad 60 osób, które miały kontakt z pacjentem z podejrzeniem błonicy

  •  Ambulans ratownictwa medycznego. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Dwa ogniska groźnej choroby w Polsce. "Trwa akcja wygaszania"

  • Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Dziecko zachorowało na błonicę, jest w stanie ciężkim

  • Szczepienie (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/Lech Muszyński

    "Wymuszanie raczej nie przynosi dobrego efektu". Eksperci o szczepieniach dorosłych

Serwisy ogólnodostępne PAP