O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rusza platforma "Szkoły Szkołom". Ma pomóc placówkom dotkniętym powodzią

MEN uruchamia platformę "Szkoły Szkołom". Szkoły dotknięte skutkami powodzi będą mogły zgłosić swoje potrzeby, co umożliwi skierowanie precyzyjnie pomocy do placówek, które najbardziej jej potrzebują - przekazała ministra edukacji Barbara Nowacka.

Zniszczenia po powodzi w Szkole Podstawowej nr 1 w Głuchołazach Fot. PAP/Michał Meissner
Zniszczenia po powodzi w Szkole Podstawowej nr 1 w Głuchołazach Fot. PAP/Michał Meissner

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w środę, że z powodu powodzi w woj. dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zajęcia zawieszono w 495 szkołach, przedszkolach i placówkach. Najwięcej w woj. opolskim – 222, w woj. dolnośląskim – 219 i w woj. lubuskim – 52.

"Powódź, która nawiedziła południe naszego kraju, zniszczyła nie tylko domy, ale i miejsca, które są sercem każdej lokalnej wspólnoty – szkoły" - podkreśliła ministra Nowacka w komunikacie opublikowanym na stronie resortu. Zauważyła, że to właśnie w tych miejscach dzieci i młodzież codziennie zdobywają wiedzę, marzą o przyszłości i kształtują swoje charaktery.

Więcej

Pusta klasa szkolna Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Z powodu powodzi zawieszone zajęcia w szkołach i przedszkolach. MEN podał liczbę

"Otrzymujemy wiele sygnałów od szkół z całego kraju, które wyrażają chęć wsparcia placówek z terenów dotkniętych powodzią. W odpowiedzi na ten odruch serca, Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchamia w Strefie Pracownika platformę 'Szkoły Szkołom' – miejsce, gdzie możliwa będzie wzajemna pomoc i współpraca między szkołami" - poinformowała szefowa MEN. Chodzi o Strefę Pracownika w ramach Krajowego Systemu Danych Oświatowych.

Nowacka zaznaczyła, że szkoły dotknięte skutkami powodzi będą mogły zgłosić swoje potrzeby, co umożliwi skierowanie precyzyjnie pomocy do konkretnych placówek, które najbardziej jej potrzebują.

Do włączenia się w akcję resort zachęca wszystkie szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów.

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer zapewniła w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że resort podejmuje liczne działania na rzecz pomocy powodzianom.

"Dla zniszczonych szkół przeznaczymy pomoc z rezerwy subwencyjnej. Zorganizowaliśmy także pomoc psychologiczną – uruchomione zostały specjalne infolinie - wsparcie mogą uzyskać dzieci, rodzice i nauczyciele z terenów dotkniętych powodzią. Zapewnimy także wsparcie materialne dla uczniów oraz środki na sprzątanie szkół, aby szybko wznowić zajęcia" - wymieniła.

Lista dyżurów dla osób chcących skorzystać z pomocy psychologicznej wraz z numerami telefonów dostępna jest na stronie: Telefoniczna linia wsparcia dla uczniów, rodziców, nauczycieli z terenów dotkniętych powodzią.

W czwartek resort poinformował, że uruchomił specjalną linię wsparcia psychologicznego dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi: nauczycieli i nauczycielek, uczniów i uczennic oraz rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym.

To jeden numer telefonu do wszystkich konsultantów: 22 347 48 97. Zapewniono, że dzwoniący zostaną połączeni ze specjalistą.

Ministerstwo przekazało, że w czwartek o godz. 19.30 odbędzie się webinar dotyczący pomocy oraz wsparcia dzieci i młodzieży w radzeniu sobie emocjonalnym doświadczeniem powodzi. "Zachęcamy nauczycieli z terenów dotkniętych powodzią do udziału" - dodano. Gościem spotkania będzie Lidia Chylewska-Barakat – psycholożka traumatolożka, doświadczona we wspieraniu osób dotkniętych klęskami żywiołowymi i wojnami. Link do spotkania w aplikacji MS Teams: https://tiny.pl/b-v62b51. (PAP)

pak/ aba/ amac/ know/

Zobacz także

  • Miejsce budowy przeprawy tymczasowej na drodze wojewódzkiej w Stroniu Śląskim. Fot. PAP/Krzysztof Ćwik

    Szef MON: operacja Feniks na terenach popowodziowych będzie wydłużona

  • Sytuacja powodziowa w Żaganiu Fot. PAP/Lech Muszyński

    Nowelizacja ustawy powodziowej wchodzi w życie. Będą ułatwienia dla poszkodowanych

  • Powódź Fot. PAP/Michał Meissner

    Pomoc dla powodzian. Ponad pół miliarda zł trafiło do gmin

  • Wysoki stan wody w rzece Kwisa w miejscowości Osiecznica Fot. PAP/Lech Muszyński

    Wnioski o pomoc dla rolników poszkodowanych przez powódź do 15 listopada

Serwisy ogólnodostępne PAP