Dyrektor NIW-CRSO powoływany jest przez przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego na pięcioletnią kadencję.
W komunikacie przesłanym PAP przypomniano, że procedura konkursowa składa się z pięciu etapów. Przedstawiony w ogłoszeniu harmonogram ma charakter ramowy, a poszczególne jego etapy mogą być wydłużone w zależności od liczby osób, które zgłosiły się do konkursu.
Wybór dyrektora NIW-CRSO, poprzedzony wysłuchaniem publicznym, zostanie dokonany spośród maksymalnie pięciu kandydatek i kandydatów. Zainteresowani mogą składać dokumenty do 15 kwietnia 2024 r.
Wszystkie informacje dotyczące naboru, w tym m.in. procedura powołania dyrektora NIW – CRSO ze wskazaniem podstawy prawnej, opisem poszczególnych etapów konkursu, wymaganiami stawianymi kandydatom i ramowym harmonogramem znajdują się na stronie gov.pl w zakładce nabór na wyższe stanowiska państwowe.
13 marca 2024 r. przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego Agnieszka Buczyńska odwołała Wojciecha Kaczmarczyka ze stanowiska dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora NIW w konkursie, stanowisko dyrektora w Narodowym Instytucie Wolności pełni Michał Braun.
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to powołana w 2017 r. agencja działająca przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej zadaniem jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Instytut rozdziela środki publiczne dla organizacji pozarządowych. Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, jako organ nadzorujący NIW, może odwołać jego dyrektora przed upływem kadencji w przypadku stwierdzenia działania niezgodnego z prawem, zasadami rzetelności, gospodarności i celowości. (PAP)
autorka: Iga Leszczyńska
kno/