Wnioskodawcą projektu ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji CBA jest minister koordynator służb specjalnych i szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zapowiadając w połowie listopada, że Rada Ministrów zajmie się projektem, szef MSWiA powiedział, że rząd co prawda przyjmie tekst ustawy likwidującej CBA, ale poczeka ona na "zmianę prezydenta".
Likwidację CBA partie tworzące obecny rząd zapisały w umowie koalicyjnej. Zgodnie z przygotowywanym projektem część zadań CBA przejmie pion antykorupcyjny w policji – powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Po zmianach wzmocniona zostanie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a badanie oświadczeń majątkowych przejmie Krajowa Administracja Skarbowa.
Pierwotnie planowano, że CBA zostanie rozwiązane od stycznia 2025 r., później w projektowanych zapisach przesunięto termin zmian na 1 kwietnia, a w obecnym tekście jest mowa o 1 lipca. Trzy miesiące wcześniej miałoby się zacząć formowanie jednostek, które przejmą zadania Biura.
Na wtorkowym posiedzeniu rządu ministrowie mają też zająć się programem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się wraz z początkiem przyszłego roku. Jej głównym priorytetem będzie bezpieczeństwo w wymiarze nie tylko militarnym, ale też np. energetycznym, żywnościowym czy zdrowotnym. Zgodnie z zapowiedziami w ciągu sześciu miesięcy Polska ma zorganizować ponad 500 przedsięwzięć, w tym 23 nieformalne rady ministerialne.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że po zakończeniu posiedzenia rządu więcej informacji na ten temat przedstawi minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka. Wówczas przedstawione ma być również logo polskiej prezydencji.
Kolejnym projektem, którym zajmą się ministrowie, jest projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Polski do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej, wprowadzający zmiany do ustawy o Policji, ustawy o Żandarmerii Wojskowej, ustawy o CBA i ustawy o KAS.
Wniosek do premiera Donalda Tuska o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej szef MS Adam Bodnar złożył w pierwszym dniu urzędowania w resorcie sprawiedliwości, czyli 13 grudnia 2023 r. Decyzję potwierdzającą ten fakt Komisja Europejska podjęła pod koniec lutego tego roku.
"Dotychczas polskie organy ścigania współpracowały z Prokuraturą Europejską jedynie na poziomie technicznym, co nie zawsze umożliwiało kompleksowe przeprowadzenie postępowań w złożonych sprawach o wymiarze transgranicznym. Natomiast wielowątkowe postępowania, które dotyczą złożonych struktur przestępczych, wykorzystujących skomplikowane mechanizmy działania na terenie różnych państw członkowskich i państw trzecich wymagają często koordynacji na poziomie unijnym" - czytamy w uzasadnianiu projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Z harmonogramu wynika, że ministrowie mają również zająć się projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu dostosowania do nomenklatury scalonej oraz rządową opinią do projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu.(PAP)
sno/ ago/ godl/ ep/