Rządowa układanka. Ważą się losy ministerstwa klimatu i resortu spraw zagranicznych

2023-11-16 10:13 aktualizacja: 2023-11-16, 15:13
 Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (P) oraz przewodniczacy Polski 2050 Szymon Hołownia Fot. PAP/Paweł Supernak
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (P) oraz przewodniczacy Polski 2050 Szymon Hołownia Fot. PAP/Paweł Supernak
Ministrem spraw zagranicznych zostanie jeden z naszych koalicjantów. Jeśli będzie to europoseł Radosław Sikorski, będę mu gratulował - powiedział w Radiu ZET wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko. Z kolei Paulina Henning-Kloska z tego samego ugrupowania potwierdziła w Polsat News, że resort klimatu "z dużym prawdopodobieństwem" przypadnie Polsce 2050.

Kobosko w Radiu ZET był pytany, czy w rządzie, któr chce utworzyć koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, obejmie funkcję w resorcie dyplomacji. Jak zaznaczył, szefem MSZ zostanie jeden z koalicjantów jego formacji.

Dopytywany, czy będzie to polityk PO, były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, wiceszef Polski 2050 odparł: "Jeżeli pan minister ponownie zostanie ministrem, to będę mu szczerze gratulował".

"W takich realiach, jakie zostawia po sobie PiS, to naprawdę będzie niezwykle ciężka praca i wewnątrz ministerstwa, i na zewnątrz Polski, jeśli chodzi o relacje" - powiedział.

Kobosko został też zapytany, czy wybór Sikorskiego na szefa MSZ będzie oznaczał "walkę" resortu z prezydentem Andrzejem Dudą. "Mam nadzieję, że takiej walki nie będzie" - powiedział.

Zaznaczył jednak, że niepokojącą zapowiedzią była tzw. ustawa kompetencyjna, która jego zdaniem miała na celu utrudnić funkcjonowanie rządu na szczeblu unijnym. Mowa o ustawie o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE, które będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Ustawa zakłada obowiązek współpracy rządu z prezydentem oraz z Sejmem i Senatem w kwestiach członkostwa Polski w UE.

Kobosko wyraził nadzieje, że mimo tego współpraca z prezydentem w sprawach międzynarodowych będzie dość płynna. Podkreślił, że w relacjach międzynarodowych Polski nie stać na wewnętrzne walki.

"Żaden odpowiedzialny polityk - a do takich zaliczam i prezydenta Dudę, i pana ministra Sikorskiego, i wielu innych polityków tworzących naszą przyszłą koalicję - nie wejdzie w to, bo to by dla Polski było nieopłacalne" - stwierdził.

Liderzy PO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy umowę koalicyjną podpisali w ubiegły piątek.

Resort klimatu dla Polski 2050?

Henning-Kloska była pytana w Polsat News o to, czy klimat i środowisko to są te zadania, które - w rządzie Donalda Tuska - przypadną Polsce 2050.

"Z dużym prawdopodobieństwem tak. Od początku o ten resort zabiegamy" - powiedziała.

Podkreśliła, że "Polska 2050 powstała między innymi po to, by Polska była bardziej zielona". "Ta transformacja energetyczna, o której mówimy przez lata, się w końcu dokonała" – stwierdziła. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

kno/