Dombrovskis odbył w poniedziałek wideokonferencję z Czesławem Siekierskim, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, oraz Krzysztofem Hetmanem, ministrem rozwoju gospodarczego i technologii.
Jak poinformował Gill, omówili oni bieżącą sytuację związaną ze wsparciem UE dla Ukrainy, w tym środkami związanymi z handlem.
"Minister Siekierski przypomniał zaangażowanie Polski we wspieranie Ukrainy na wszystkich poziomach, zarysowując jednocześnie obawy polskich rolników w związku z ukraińskim importem produktów rolno-spożywczych. Wiceszef KE Dombrovskis przypomniał wnioski z posiedzeń Rady Europejskiej w październiku i grudniu, podczas których państwa członkowskie zobowiązały się do dalszego zapewniania Ukrainie silnego wsparcia politycznego i gospodarczego tak długo, jak będzie to konieczne" – przekazał Gill.
Jak dodał, Siekierski potwierdził, że regularne dwustronne kontakty nowego polskiego rządu z władzami Ukrainy trwają i będą kontynuowane. "Obie strony zgodziły się kontynuować konstruktywną współpracę i dzielić się informacjami na temat rozwoju sytuacji na rynku, w tym w kontekście zbliżającego się wniosku Komisji dotyczącego odnowienia autonomicznych środków handlowych. Komisja i Polska zobowiązały się do dalszej ścisłej i intensywnej współpracy w tych kwestiach, w tym w ramach Wspólnej Platformy Koordynacyjnej ds. Ukrainy" – uzupełnił rzecznik KE.
Jak informowały wcześniej media, tematem rozmów Siekierskiego z Dombrovskisem miał być projekt KE przedłużający do czerwca 2025 r. bezcłowy handel z Ukrainą.
W grudniu ubiegłego roku w wywiadzie dla PAP Siekierski powiedział, że Polska będzie chciała powrócić do rozmów KE-Ukraina i kraje ościenne w sprawie importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. "Chcemy wymusić unijne regulacje oraz wprowadzenie licencji i kontyngentów" – wyjaśnił.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
nl/