O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rzecznik KGP: Komendant Główny Policji i prokurator krajowy jadą w sobotę na polsko-białoruską granicę

W sobotę na polsko-białoruską granicę udaje się Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń i prokurator krajowy Dariusz Korneluk - przekazała w sobotę rzeczniczka Komendy Głównej Policji Katarzyna Nowak.

Polsko-białoruska granica. Fot. PAP/Paweł Supernak
Polsko-białoruska granica. Fot. PAP/Paweł Supernak

Nowak poinformowała, że Komendant Główny Policji spotka się w sobotę z policjantami, którzy od 4 czerwca br. pełnią służbę w pasie bezpośrednio przy polskiej granicy z Białorusią.

Jak podkreśliła rzeczniczka KGP, policjanci mierzą się z atakami i agresją migrantów. "Policjanci każdego dnia skutecznie udaremniają próby siłowego nielegalnego przekroczenia granicy przez liczne grupy migrantów. Każdego dnia dochodzi do poważnych incydentów, w trakcie których funkcjonariusze zmuszeni są używać środków przymusu bezpośredniego w postaci ręcznych miotaczy gazu i pieprzu" - wskazała. Dodała, że uszkodzone zostały policyjne radiowozy przez rzucane w nie kamienie i gałęzie.

Od wtorku 4 czerwca na granicy polsko-białoruskiej przebywa dodatkowo ponad 250 policjantów, głównie z oddziałów prewencji, ale także policjantów z tzw. drogówki, przewodników z psami oraz z oddziałów kontrterrorystycznych. Łącznie służy tam ok. 370 funkcjonariuszy.

Zwiększona obecność policji związana jest z większą liczbą ataków migrantów na funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy służą w pasie granicznym oraz potrzebą przeprowadzenia szkoleń przez oddziały prewencji policji.

W poniedziałek, 10 czerwca w Białymstoku rząd ma się zająć m.in. przedłożonym przez MSWiA projektem uchwały w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Także w poniedziałek w Białymstoku odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta. Podczas posiedzenia Rady dyskutowane mają być kwestie związane z inicjatywą ustawodawczą prezydenta Andrzeja Dudy ws. działań organów władzy na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa; z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

W czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o śmierci żołnierza ugodzonego nożem pod koniec maja przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią.

Po ataku na żołnierza premier Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią. MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma regulować tę kwestię. Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale ze względu na konsultacje m.in. z samorządami - ten termin został przesunięty. (PAP)

autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ep/

Zobacz także

  • Samochód Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Fot. PAP/Artur Reszko

    Maciej Duszczyk: ukończymy wzmacnianie zapory na granicy z Białorusią do połowy 2025 roku

  • Patrol straży granicznej na przejściu granicznym. Fot. PAP/Artur Reszko

    Stefa buforowa na granicy z Białorusią. Zastępca RPO: nie wykazano, by wpływała na liczbę przekroczeń granicy

  • Tarcza Wschód (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Premier odwiedzi w sobotę pierwszy wybudowany odcinek Tarczy Wschód

  • Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Bodnar o pozwie przeciwko Morawieckiemu: liczę na jego refleksję

Serwisy ogólnodostępne PAP