O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Premier odwiedzi w sobotę pierwszy wybudowany odcinek Tarczy Wschód

Premier Donald Tusk odwiedzi w sobotę pierwszy wybudowany odcinek Tarczy Wschód - linii umocnień i innych systemów, które docelowo mają zabezpieczyć granicę Polski z Rosją i Białorusią. Jak wynika z informacji podanych przez CIR, chodzi o odcinek na północ od Węgorzewa w woj. warmińsko-mazurskim.

Tarcza Wschód (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Tarcza Wschód (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Więcej

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk. Fot. PAP/Artur Reszko

Tomczyk o budowie Tarczy Wschód: to projekt strategiczny

Tarcza Wschód to przygotowany w MON i Sztabie Generalnym WP program zakładający budowę różnego typu umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią - łącznie na odcinku ok. 800 km. Pod koniec października Tusk poinformował, że ruszyły prace w ramach projektu na odcinku granicy z Rosją.

W piątek Centrum Informacyjne Rządu zapowiedziało, że w sobotę rano premier odwiedzi "pierwszy wybudowany odcinek Tarczy Wschód". Do komunikatu zostały dołączony koordynaty wskazujące miejsce położone przy rosyjskiej granicy, opodal wsi Dąbrówka na północ od Węgorzewa w woj. warmińsko-mazurskim.

Projekt Tarczy przedstawiony został w maju tego roku; rządzący wielokrotnie zapowiadali, że pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku. W połowie października na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) odbyły się pierwsze testy elementów Tarczy.

Uchwałę w sprawie ustanowienia "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód", na zrealizowanie którego w latach 2024-2028 przewidziano 10 mld zł, Rada Ministrów przyjęła 10 czerwca na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku. Według komunikatu KPRM "rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji".

Program Tarcza Wschód zakłada m.in. budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych na kluczowych terenach pogranicznych. W planach jest budowa także odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych. Celem jest z jednej strony maksymalnie ułatwienie Wojsku Polskiemu ewentualnej obrony granicy, a z drugiej - maksymalne utrudnienie potencjalnemu agresorowi wtargnięcia w głąb kraju.

Budowa umocnień na odcinku ok. 800 km wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski - obejmie kluczowe województwa, czyli województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie.(PAP)

mml/ sdd/ mhr/ grg/

Zobacz także

  • Manfred Weber Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Szef EPL: Unia Europejska musi wspólnie sfinansować Tarczę Wschód

  • Anteny telefonii komórkowej (zdj. ilustracyjne). fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Tarcza Wschód to nie tylko zapory. Poprawi się wydajność sieci GSM

  • Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Szef MSZ odpowiada prezesowi PiS ws. budżetu obronnego i dowództwa nad polską armią

  • Polskie wojsko (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Tomczyk: chcemy zrobić wszystko, by brać udział w strumieniu finansowym na obronność z UE

Serwisy ogólnodostępne PAP