Tomczyk o budowie Tarczy Wschód: to projekt strategiczny

2024-11-12 20:33 aktualizacja: 2024-11-12, 22:34
Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk. Fot. PAP/Artur Reszko
Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk. Fot. PAP/Artur Reszko
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk podkreślił we wtorek w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie), że granica z Rosją musi być pilnie strzeżona, stąd budowa Tarczy Wschód - strategicznego projektu wojskowego.

Tomczyk wziął udział w konferencji prasowej nt. Tarczy Wschód, a wcześniej rozmawiał o tych inwestycjach na zamkniętym spotkaniu z samorządowcami z województwa warmińsko-mazurskiego.

Wiceszef MON zapowiedział, że samorządy i lokalna społeczność, m.in. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pieniędzy, które zostaną przeznaczone na budowę Tarczy. Przypomniał, że koszt inwestycji to minimum 10 mld zł. "Samorządowcy są tutaj naszym sojusznikiem" - zapewnił Tomczyk.

Podkreślił, że budowa Tarczy ruszyła właśnie na granicy polsko-rosyjskiej i ostatecznie zostanie zrealizowana za cztery lata, w 2028 roku. "Będzie realizowana w pewnym dialogu z mieszkańcami i samorządami. Chcemy, żeby on był realizowany w ogromnej mierze na terenach Skarbu Państwa albo na terenach samorządowych" - zaznaczył.

"Nasza granica z Rosją musi być pilnie strzeżona. To tutaj, dwa kilometry stąd, będzie budowana Tarcza Wschód jako projekt strategiczny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, który dotyczy granicy z Rosją, z Białorusią i Ukrainą" - powiedział Tomczyk.

Podkreślił też, że na Mazurach jest bezpiecznie i warto tam przyjeżdżać na wypoczynek. "Ten projekt jest po to, żeby Warmia i Mazury, żeby województwo pomorskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie były bezpieczne" - zapewnił wiceszef MON.

Jak dodał, Tarcza Wschód na pewno nie zaszkodzi środowisku naturalnemu. "Natura jest tutaj naszym absolutnym sojusznikiem. Im więcej lasu, im więcej takich miejsc, które są trudne do sforsowania dla czołgów, wozów bojowych, tym lepiej. W związku z tym natura jest naszym sojusznikiem" - mówił wiceminister.

Tarcza Wschód to przygotowany w MON i Sztabie Generalnym WP program zakładający budowę różnego typu umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią - łącznie na odcinku ok. 800 km.

Program Tarcza Wschód zakłada m.in. budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych na kluczowych terenach pogranicznych. W planach jest budowa także odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych. Celem jest z jednej strony maksymalnie ułatwienie Wojsku Polskiemu ewentualnej obrony granicy, a z drugiej - maksymalne utrudnienie potencjalnemu agresorowi wtargnięcia w głąb kraju.(PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

grg/