Rzecznik Muzeum Auschwitz: ważne, by młodzi odwiedzali to miejsce pamięci

2023-09-07 15:06 aktualizacja: 2023-09-07, 17:27
brama Auschwitz, fot. PAP/AA/ABACA
brama Auschwitz, fot. PAP/AA/ABACA
Jest niezwykle ważne, aby młodzi ludzie odwiedzali to szczególne miejsce pamięci – powiedział w czwartek PAP rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział kolejny punkt programu wyborczego PiS, którym jest "Bon szkolny – poznaj Polskę", czyli dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla uczniów.

"Lekcja płynąca z tragedii ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, to nie tylko kwestia historii i pamięci. To także lekcja szacunku dla praw człowieka i człowieczeństwa, a także wezwanie do wzięcia moralnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Wizyta w miejscu pamięci dobitnie uświadamia, do czego mogą prowadzić skrajne postawy i ideologie oparte na nienawiści. Dlatego to niezwykle ważne, by młodzi ludzie odwiedzali to szczególne miejsce" – powiedział Bartosz Bartyzel, pytany przez PAP o zapowiedź dofinansowania wycieczek edukacyjnych.

Minister Czarnek zapowiedział, że od wiosny przyszłego roku finansowane będą jedno- i dwudniowe wycieczki dla każdej klasy i każdego ucznia w Polsce.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek zaznaczył, że pula pieniędzy przeznaczonych na ten program "sięgnie nawet miliarda złotych".

"Wszystko oczywiście zależy od zainteresowania tym programem. Przewidujemy, że będzie mogło z niego skorzystać 5 mln uczniów" – powiedział Bochenek. Podkreślił, że program zakłada dofinansowanie wycieczek na poziomie 80, 90, a nawet 100 proc.

W ubiegłym roku Muzeum Auschwitz odwiedziło 1,184 mln osób. Polacy stanowili najliczniejszą grupę. Kolejnymi krajami, z których przyjeżdżali odwiedzający, były: Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja, Włochy, Słowacja i Ukraina.

Rekordowy pod względem frekwencji był rok 2019 – 2,32 mln osób. Najmniej zwiedzających przyjechało podczas trwania pandemii COVID-19: 502 tys. osób w 2020 r. i 560 tys. w kolejnym.

W pierwszej połowie bieżącego roku muzeum odwiedziło 784 tys. osób.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny taki obiekt, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

nl/