Kierzkowski zaznaczył, że w okresie Wszystkich Świętych do pożarów częściej dochodzi na cmentarzach, ale - podobnie jak w czasie innych świąt i dni wolnych od pracy - strażacy notują również więcej pożarów domów i mieszkań, dlatego PSP apeluje o to, by wyjeżdżając na cmentarze zabezpieczyć swoje domy mieszkania.
"Wyjazd na weekend łączy się zwykle z pozostawieniem domu bez nadzoru, dlatego kluczowe jest zabezpieczenie go przed potencjalnymi zagrożeniami, w tym pożarami" - powiedział rzecznik PSP.
Dodał, że przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić instalację elektryczną i gazową i upewnić się, że jest ona w dobrym stanie. "Obejrzyj gniazdka, przewody, oraz instalację gazową. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia lub problemy, skonsultuj się z fachowcem, aby dokonać naprawy" - radzą strażacy i apelują, aby przed wyjazdem odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, które nie muszą działać podczas naszej nieobecności.
"Warto też odłączyć wtyczki elektryczne. Zabezpieczy to przed przeciążeniem obwodów, ale także ograniczy ryzyko wybuchu pożaru w przypadku awarii sprzętu. Jeśli to możliwe, zamknijmy też zawór gazu w zbiorniku" - przekazał bryg. Karol Kierzkowski.
Strażacy radzą również, by przed wyjazdem wygasić lub wyłączyć piece i kominki, a także sprawdzić instalację przeciwpożarową, w tym baterie w czujkach dymu. "Poinformujmy także zaufanych sąsiadów o planowanym wyjeździe i - jeśli to możliwe - poprośmy ich, aby zwracali uwagę na wszelkie podejrzane sytuacje" - powiedział Kierzkowski. Dodał, że warto także zostawić klucze sąsiadom, by w razie sytuacji awaryjnej służby ratunkowe szybko i bez szkód dostały się do domu lub mieszkania.
Rzecznik PSP zaznaczył, że w czasie odwiedzania cmentarzy, również tam może dochodzić do przypadkowych lub celowych podpaleń.
"Niestety, zdarzają się przypadki podpaleń na cmentarzach, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych, kiedy to niektóre osoby, z różnych powodów, mogą próbować podpalać wieńce, kwiaty, czy pozostałości roślin" - ostrzegł Kierzkowski i zaapelował o uważne podpalanie zniczy oraz robienie tego z dala od wieńców i dekoracji.
Podczas ubiegłorocznego przedłużonego weekendu - od 29 października do 1 listopada - strażacy interweniowali 3304 razy, w tym przy 850 pożarach, w których zginęły trzy osoby, a 29 zostało rannych. (PAP)
autor: Marcin Chomiuk
kno/