Rzecznik rządu: Michał Kołodziejczak to drugi Palikot, drugi Niesiołowski

2023-08-23 08:12 aktualizacja: 2023-08-23, 11:39
Piotr Müller .Fot. PAP/Paweł Supernak
Piotr Müller .Fot. PAP/Paweł Supernak
Michał Kołodziejczak to drugi Palikot, drugi Niesiołowski, który jest przydatny dla Donalda Tuska, żeby bezpardonowo atakować nas w każdym momencie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Rzecznik rządu został zapytany w Polskim Radiu m.in. o lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka, który kandyduje z listy KO do Sejmu, jako "jedynka" w Koninie.

"Zastanawiam się, co myśli przeciętny wyborca Platformy Obywatelskiej, gdy Donald Tusk daje pana Kołodziejczaka, który pokazywał środkowy palec Amerykanom i który miał prorosyjskie wypowiedzi. Czy ci wyborcy myślą, że to jest jakaś strategia wielopoziomowa? Jak sobie to uzasadniają? Bo dla mnie to jest coś szokującego, że taki człowiek jest na liście Platformy" – powiedział Piotr Müller. "Ale niech sobie będzie, niech sobie gada, co chce. Myślę, że większość działaczy Agrounii pokazała mu, paląc różnego rodzaju logotypy, koszulki i inne gadżety Agrounii, co sądzi o jego decyzji" - ocenił.

Zdaniem rzecznika rządu, "chodzi przede wszystkim o to, żeby mieć człowieka, który będzie bezpardonowo, w sposób jeszcze bardziej ordynarny niż Donald Tusk, atakował przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości". "To jest taki drugi Palikot, drugi Niesiołowski, który jest przydatny dla Donalda Tuska, żeby bezpardonowo atakować nas w każdym momencie" – wskazał Müller.

Rzecznik rządu: na początku września PiS przedstawi program na przyszłą kadencję

W pierwszych dwóch tygodniach września Prawo i Sprawiedliwość przedstawi program na przyszłą kadencję - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Podczas radiowej rozmowy rzecznik rządu został zapytany, jakich propozycji programowych można się jeszcze spodziewać przed wyborami ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Piotr Müller zaznaczył, że dotychczasowe programy społeczne takie jak 800+, 14. emerytura, bezpłatne leki dla młodzieży i seniorów oraz bezpłatne autostrady, stanowią wydatek dla państwa w wysokości ponad 20 mld zł rocznie.

"Konsekwentnie program realizujemy w trakcie kadencji i przed kolejnymi wyborami zapowiadamy kolejne programy. One zostaną przedstawione - jeżeli chodzi o przyszłą kadencję - na początku września, w pierwszych dwóch tygodniach września. Wtedy możemy o nich mówić" - powiedział Müller.

Rzecznik rządu: polityka resetu z Rosją miała mieć duże koszty

Piotr Müller podkreślił, że "polityka resetu z Rosją - jak widać - miała mieć duże koszty, również w elementarnych faktach historycznych". "Rosji od dłużnego czasu zależało na tym, aby temat Katynia nie stał na drodze w relacjach polsko-rosyjskich. Rozumiem, że Rosji na tym zależało. Zaczynam się obawiać, jak to jest możliwe, że tego typu tematy były również rozważane do odpuszczania przez kierownictwo ministerstwa spraw zagranicznych i kierownictwo rządu" - powiedział rzecznik rządu.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni. (PAP)
 

Autorka: Anna Kruszyńska

kgr/